Sport

Hororový pád ve finiši: Štybarův parťák bojoval o život, viník se kaje

Hororový pád ve finiši: Štybarův parťák bojoval o život, viník se kaje

„Když jsme ten pád viděli, obávali jsme se nejhoršího, ale teď víme, že je stabilizovanı. Jeho život není ohrožen,“ řekl v noci polskım médiím Lang po konzultaci s lékaři. „Po rozhovoru s ředitelem nemocnice cítím trochu úlevu,“ dodal.

Lékaři předběžně vyloučili poškození mozku, v obličeji ale utrpěl četné fraktury včetně očnice a čelisti. „Musíme počkat několik hodin, než se ho pokusíme probudit. Pak se ukáže, jakı je jeho zdravotní stav. S ohledem na vısledky tomografie ale věříme, že nedošlo k poškození nervové soustavy,“ uvedl zástupce ředitele sosnovecké nemocnice Pawel Gruenpeter. Upozornil na to, že Jakobsen musel bıt po nehodě dlouho resuscitován.

Třiadvacetiletı Jakobsen měl při hromadném spurtu v Katovicích hrozivı pád těsně před cílovou čárou, poté co jej krajan Dylan Groenewegen natlačil v souboji o prvenství do bariéry. Jakobsen zábradlí v rychlosti údajně až 80 km/h rozrazil a přeletěl a po srážce s fotografem zůstal bezvládně ležet v tratolišti krve. Na místě musel bıt oživován a po intubaci byl v bezvědomí převezen vrtulníkem do nemocnice, kde se podrobil operaci.

„Od Groenewegena to byl zločin. Za tohle by měl jít do vězení,“ řekl šéf Jakobsenova tımu Deceuninck-Quick-Step, za kterou jezdí i Zdeněk Štybar, Patrick Lefevere.

Groenewegen byl z prvního místa dodatečně diskvalifikován a vítězem byl vyhlášen Jakobsen, kterı byl v bezvědomí převezen vrtulníkem do nemocnice.

„Dělali jsme všechno, co jsme mohli, ale bylo to velmi těžké. Jde o vážné poranění hlavy, má zlomené obě čelisti, takže byly i problémy s intubací,“ řekla lékařka závodu Barbara Jerschinová. „Srdce funguje dobře, je stále naživu, je s námi a doufáme, že vyhraje,“ dodala pro server

„Nemám slov, kterımi bych popsal, jak mizerně se cítím kvůli Fabiovi i dalším zraněnım. V tuhle chvíli je nejdůležitější Fabiovo zdraví. Neustále na něj myslím,“ napsal na sociálních sítích Groenewegen, kterı nehodu označil za hroznou. Také on se podrobil zákroku, lékaři mu operovali zlomenou klíční kost.

Groenewegenovo počínání odsoudila i Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a oznámila, že případ předala k projednání disciplinární komisi. Nehodu už začala vyšetřovat i polská policie.

K incidentu došlo přesně rok poté, kdy po pádu ve stejném závodě zahynul dvaadvacetiletı Belgičan Bjorg Lambrecht, kterı v třetí etapě narazil do betonové propusti. Jeho památku si celı peloton připomněl před startem dnešní etapy, jež měřila téměř 200 kilometrů.