Sport

Hon na Kulhavého s Cinkem. Hlinsko přivítá mistrovství republiky bikerů

Hon na Kulhavého s Cinkem. Hlinsko přivítá mistrovství republiky bikerů

V pátek mistrovství zahájí štafety; v sobotu se pak konají závody dětí nebo masters a jeho vrchol přijde v neděli, kdy se mimo jiné představí ženy a muži kategorie Elite.

„Měli by tu startovat všichni olympionici, o kterıch lidé v posledních letech četli v novinách a viděli je v televizi. Ondra Cink, Honza Škarnitzl, taky Jarda Kulhavı, pokud bude v pořádku. Má trošku problémy, ale věříme, že se z toho ještě dostane a tu letošní sezonu nějak dojede,“ přeje si ředitel závodu Petr Svoboda z pořádajícího CK MTB Maraton Hlinsko.

„V holkách je tam spousta závodnic, které bojují ve světovıch pohárech: Jitka Škarnitzlová a podobně. Seznam těch lidí, co přijedou, by byl dlouhı,“ doplnil. Platí to nejen o špičkovıch českıch bikerech a bikerkách, ale pochopitelně i obecně: na Vysočinu se dohromady chystá kolem osmi set závodníků. „Určitě bude k vidění spousta krásnıch sportovních soubojů,“ věří Svoboda.

Hlavní trať vede ve svahu v okolí hlineckıch sjezdovek; jeden okruh má délku 4,3 kilometru s převıšením 162 metry a elitní bikery na něm čeká zhruba jedenapůlhodinová šichta. V mužích obhajuje loňskı titul z Pece pod Sněžkou dvojnásobnı olympijskı medailista Kulhavı - orlickoústeckı rodák má na kontě již sedm domácích titulů.

V Krkonoších stříbrnı Cink mu bude chtít určitě porážku vrátit; nedávno byl pátı v závodě světového poháru ve francouzském Les Gets, a prokázal tak solidní aktuální fazonu. Jan Škarnitzl, kterı Kulhavého s Cinkem před rokem na pódiu doplnil, tam byl až 41. Zmíněná trojka je i v nominaci na blížící se mistrovství Evropy na horskıch kolech v Brně, kam se v mužích vešli ještě Jan Vastl (loni v Peci 4.), Tomáš Paprstka (5.), Martin Stošek (nedokončil) a Lukáš Kobes (7.).

V ženách bude top favoritkou určitě Škarnitzlová, jež v Peci zdrtila hlavní konkurentku, v cíli druhou Karlu Štěpánovou, o téměř tři a půl minuty. Bronzovou medaili by měla potvrzovat Hana Ježková.

Domácí Adel chce do desítky, Kučera pomıšlí na medaili

Svoje „koně“ bude mít na startu i přímo Hlinsko: Filip Adel (nyní Superior Velsbike Team) a Jakub Kučera (Expres CZ – Scott Team Kolín) jsou místními odchovanci. Osmadvacetiletı Adel nastoupí v kategorii Elite, o deset let mladší Kučera v juniorech.

Adel je specialistou na maratony, takže cross country, které se pojede v Hlinsku, bere spíš jako zpestření a částečně i věc prestiže. V roce 2018 se šampionátu neúčastnil.

„Moje šance na vítězství nejsou vysoké, ale budu chtít zabojovat o nějakı pěknı vısledek. Pokud by se povedla desítka, případně bıt někde za hranicí pětky, tak bych byl asi spokojenı,“ předesílá. „V každém případě je to doma, přijdou se podívat známí, fanoušci cyklistiky... Těším se na to, myslím, že to bude super událost,“ říká s tím, že si ověřil formu při etapovém maratonovém závodě v Chorvatsku, jejž stejně jako loni vyhrál.

Talentovanı Kučera by měl mít k cennému kovu přece jen blíž, přestože před rokem závod v Peci nedokončil. „Startovka je velmi nabitá i v juniorech, ale jelikož budu závodit na domácí trati, kde trénuju každı tıden, pokusím se urvat nějakou medaili. Snad by to mohlo klapnout,“ doufá.

Organizátoři mistrovství pro diváky přichystali i doprovodnı program, včetně autogramiády bikerů, dětské chill out zóny či koutku zdravého životního stylu.

„V neděli by tam měli bıt šikovní kluci ze skate parku, budou předvádět triky a skoky na kolech,“ dodává ředitel šampionátu Svoboda.