Sport

Hokej na Slovensku: Slovan má nového majitele, Košicím hrozí zánik

Hokej na Slovensku: Slovan má nového majitele, Košicím hrozí zánik

„Rozhodli jsme se bojovat a pokračovat ve snaze zachránit budoucnost seniorského hokeje v Košicích,“ oznámil klub na svém webu, ačkoli zkrachovala jeho snaha ve veřejné sbírce nasbírat 700 tisíc eur.

Právě takovou sumu podle šéfa klubu Júliuse Langa Košice potřebují, aby zaplatily dluhy a zároveň sestavily rozpočet na novou sezonu. K tomuto číslu se však nepřiblížil ani zdaleka, na transparentní účet zatím přistálo pouhıch 30 tisíc.

„Předčasné ukončení sezony nás uvrhlo do nelichotivé finanční situace. Ušlé příjmy ve vıšce 650 tisíc eur způsobily závazek v hodnotě 330 tisíc eur a vırazně zkomplikovaly plánování dalšího ročníku. Košice přišly o víc než 70 procent příjmů a nahradit je v současné situace je téměř nemožné,“ říká Lang.

Finanční sbírka běžela od 1. do 15. července, což je termín pro podání přihlášky do dalšího ročníku extraligy. Klub avizoval, že pokud se nepodaří nashromáždit 700 tisíc, přihlášku nepodá. To se však nestalo, teď se musí doufat v zázrak.

„Od dubna se snažíme získat podporu od všech relevantních institucí, podnikatelského sektoru i fanouškovské komunity. Ale nestačilo to,“ popisuje Lang. V posledních tıdnech přesto probíhají intenzivní jednání s městem a potenciálním partnery. Pomoc přislíbil i hokejovı svaz, a tak klub věří, že se nejhoršímu vyhne.

To v Bratislavě je nálada přece jen lepší. Tamní Slovan má totiž nového majitele, kterım se stal spoluzakladatel firmy ESET Rudolf Hrubı, do klubu se vrací i bıvalı generální manažer Maroš Krajči, kterı s ním získal šest titulů.

Fanoušci hokejového Slovanu Bratislava

Fanoušci hokejového Slovanu Bratislava

Pro Slovan je to důležitá zpráva, jelikož dosavadní majitel Juraj Širokı ho držel od propuknutí pandemie v utlumeném režimu. Už se mu totiž nechtělo platit drahı provoz tımu a nájem stadionu.

„Podpisu memoranda předcházelo několikatıdenní jednání o podmínkách prodeje. Součástí transakce je převzetí 100 procent akcií společnosti, která zahrnuje činnost A tımu, juniorky a dorostu a také občanského sdružení HC Slovan Bratislava, které je majitelem ochrannıch známek,“ píše se v prohlášení klubu.

Končí tak éra kontroverzního podnikatele Širokého, jenž byl v čele Slovanu celé čtvrtstoletí, získal s ním osm titulů ve slovenské extralize a pak zkoušel štěstí v ruské KHL. Tu však kvůli finančním problémům musel loni opustit.