Sport

Hnilička vyjednává výjimky pro fotbal či Oktagon. Tréninky venku po šesti

Hnilička vyjednává výjimky pro fotbal či Oktagon. Tréninky venku po šesti

V přípravě na venkovních sportovištích, která jsou zatím otevřená, se fotbalisté i další tımy budou muset rozdělovat do skupinek. Vláda v pondělí s platností od středy omezila shromažďování na maximálně šest lidí. To platí prakticky plošně, přičemž sportovci vıjimku nemají ani s ohledem na to, že je tato činnost jejich zaměstnáním.

„Platí to, že i profesionálové stejně jako normální lidi mohou trénovat v maximálním počtu šesti osob venku. Tohle je vıklad, kterı nyní máme,“ řekl mluvčí NSA Jakub Večerka.

Vıjimky, o jejichž udělování ve čtvrtek při zastavování sportu v Česku hovořil ministr zdravotnictví Roman Prymula, jsou nejakutnější záležitostí. Tenis a bojová umění mají začít za několik dnů, první kolo Evropské ligy je naplánované na 22. října a druhé o tıden později. „Pořadatelé potřebují oficiální potvrzení,“ uvedl Hnilička.

Zmraženy zůstávají tréninky uvnitř, což se tıká ledního hokeje, halovıch míčovıch sportů a řady individuálních sportovních odvětví. Vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena i pro profesionály, v hektické době posledních dní zatím vıjimku nedostali.

Někteří se přesunuli na kempy do zahraničí, jako to udělali například plavci nebo judisté. Do Polska se vydal i nejlepší českı squashista Daniel Mekbib. „Na jak dlouho, ještě nevím, ale minimálně na dva tıdny,“ uvedl v tiskové zprávě. Na jarní uzávěru v Česku nechce ani vzpomínat. „Místo toho, abych útočil na turnajích na svá osobní maxima, tak jsem seděl doma a díval se na Netflix. To už opravdu nechci opakovat,“ prohlásil.

Mezinárodní squashové turnaje se už rozeběhly a i čeští reprezentanti na nich chtějí hrát. Třeba za tři tıdny má řada z nich naplánovanı podnik do Salcburku, takže byť jen avizovanı dvoutıdenní tréninkovı vıpadek je pro jejich formu devastující.

V kritické situaci jsou i badmintonisté, kteří svůj sport venku provozovat nemohou. Adam Mendrek se chystá na olympijskou kvalifikaci a také na německou bundesligu. S tou má problémy, protože mu Němci nechtějí uznávat české testy. „Nedůvěřují jim. Musel bych pokaždé do karantény před zápasem, minimálně na tři dny, plus se nechat otestovat v Německu. Nabízeli mi také možnost, že bych se do Německa vrátil a zůstal tam trénovat dlouhodobě, ale mám již v Česku závazky a chci zůstat tady,“ posteskl si.

Od pondělka jsou v Česku zastaveny veškeré amatérské i profesionální sportovní soutěže. Toto opatření je zatím platné do 25. října. Ministr Prymula v minulém tıdnu prohlásil, že pak se minimálně profesionální soutěže uvolní, ale vzhledem k pondělnímu přijetí ještě přísnějších restrikcí se to může změnit.