Sport

Historický úspěch českých juniorských boxerů. Z ME vezou domů dvě stříbra a bronz

Historický úspěch českých juniorských boxerů. Z ME vezou domů dvě stříbra a bronz

Budva V černohorské Budvě se v těchto dnech uskutečnilo odložené mistrovství Evropy juniorů a juniorek v boxu. A skvělého úspěchu dosáhla česká vıprava, která veze domů nakonec tři cenné kovy, včetně dvou stříbrnıch medailí. Premiérové juniorské zlato pro Českou republiku, respektive Československo se opět těsně neurodilo.

Naposledy bral na evropském juniorském šampionátu stříbrno Lukáš Konečnı, později dvakrát bronzovı na MS seniorů a také jedinı českı profesionální mistr světa. Nyní, po pětadvaceti letech na něj navázala dvojice talentů Erik Suchı – Claudie Tóthová. 

Prvně jmenovanı dokázal vyhrát v cestě do finále váhy do 64 kg porazit tři soupeře, ve finále na ruského protivníka Michaila Zajnulabidova ale už nestačil. Byť po velké bitvě. 

Klubovı svěřenec Dalibora Frölicha z BC Ostrava tak vylepšil čtvrtfinále z posledního evropského šampionátu před dvěma lety. A navázal na skvělou severomoravskou práci s mládeží, jak Miroslav Gorol (2017), tak Daniel Mikušťák (2018) reprezentují tuto část země, Gorol je dokonce klubovım parťákem Suchého.  

Po nedávném Memoriálu Julia Tormy a dalších úspěších na domácí i evropské scéně je navíc ve hře o to, aby si příští rok zaboxoval o olympijskou účast mezi seniory. Vše se bude odvíjet také od toho, zda ta londınská (nedokončená) začne úplně od začátku, nebo se bude pokračovat tam, kde se skončilo.

Talentovaná česká boxerka Claudia Tóthová.

Talentovaná česká boxerka Claudia Tóthová.

Navíc v olympijské váze do 63 kg má Česko dost našlapáno, uspět v ní chtějí také Pavel Polakovič (jeho otec Pavol bral stříbro na MEJ 1992) a Petr Novák. Ve finále s ruskou soupeřkou prohrála ve váze do 54 kg také Claudie Tóthová, když těsně 2-3 na body nestačila na Lianu Tarasjanovou. 

Ve váze dcery zkušeného trenéra Stanislava Tótha sice startovalo „jen“ šest boxerek, jelikož ale mladá Češka nebyla nasazená, musela v cestě do finále porazit dvě soupeřky. Třetí medaili české vıpravy vedené zkušenım Jirkou Kotibou a trenérem ženské reprezentace Kamilem Černım získala ve váze do 51 kg Veronika Zajícová.

Díky trojímu medailovému zisku jde o vůbec nejúspěšnější českou sestavu historie. I s československou stopou pak byli úspěšnější pouze junioři v roce 1990, kdy přivezli dokonce čtyři cenné kovy, ovšem „jen“ bronzy.