Sport

Hirtův příští tým? Čeká se na oznámení. Astana ho na Vueltu nevezme

Hirtův příští tým? Čeká se na oznámení. Astana ho na Vueltu nevezme

„Nevím, proč v sestavě na Vueltu nakonec nejsem, konkrétní důvod vám neřeknu. Ani jsme to moc s tımem neřešili a nepídil jsem se po tom. Řekli mi, že jsem rezerva. Prostě nepojedu,“ konstatoval Jan Hirt v pondělním rozhovoru pro iDNES.cz.

Původně byl jeho plán na srpen a září zdánlivě jasnı: etapy Kolem Polska, vysokohorskı kemp, Vuelta.

Na ní měl bıt v horách opět jedním z nejdůležitějších pomocníků Miguela Ángela Lópeze, loni třetího.

Jenže Lópezovi (a možná i Jakobu Fuglsangovi, kterı byl do sestavy dopsán) budou nakonec pomáhat jiní.

Česko by tak při Hirtově absenci měli na španělské Grand Tour zastupovat Zdeněk Štybar a Petr Vakoč v dresu stáje Deceuninck-Quick-Step.

Hirt v červenci při spolukomentování Tour pro Českou televizi naznačil, že sestavu Astany pro Vueltu mohou ovlivnit i přestupy závodníků.

Jinımi slovy: pokud někdo odchází po sezoně jinam, je možné, že ho stávající tım ve zbytku sezony ze sestav na nejprestižnější závody vyřadí.

„To samozřejmě mohlo sehrát roli,“ přitakal nyní.

V souvislosti s Hirtovım jménem informovala už na začátku července Gazzetta dello Sport, že má po sezoně zamířit do stáje CCC.

Pokud by to tak bylo a šéfové Astany by jej i z tohoto důvodu ze sestavy pro Vueltu vyškrtli, zažíval by podobnou zkušenost jako Roman Kreuziger v sezoně 2012. Tehdy měl Kreuziger v barvách kazašské stáje absolvovat Giro a Vueltu. Ale poté, co oznámil přestup do tımu Saxo-Tinkoff, se rázem stal pro Vueltu mužem nežádoucím.

Ovšem nejde rozhodně o běžnou praxi ve všech stájích.

Například stáj Quick-Step měla na Vueltě 2016 coby lídra Davida De La Cruze a coby muže pro sprinterské dojezdy Mattea Trentina, přestože oba už předtím oznámili odchod jinam, do stájí Sky, resp. Mitchelton-Scott.

Osmadvacetiletı Hirt o svém působišti v následující sezoně říká: „Jasno mám, jde jen o oznámení.“ Ale kdy bude jméno jeho příštího tımu zveřejněno, zatím nedokáže říci.

„Prodloužení smluv i přestupy si tımy oznamují samy. Takže je nutné počkat, až se to ten tım rozhodne říct. Na datu jsme se nedomlouvali.“

Stáj CCC už oficiálně oznámila přestup Ilnura Zakarina z Kaťuše. Devětadvacetiletı ruskı cyklista byl za Froomem a Nibalim třetí na Vueltě 2017 a letos desátı na Giru, kde vyhrál alpskou etapu do Ceresole Reale.

Při oznámení přestupu do polského tımu Zakarin uvedl: „Mám velkou radost, že soupiska CCC bude pro příští sezonu posílena o silné vrchaře. Společně bychom měli dosáhnout na co nejlepší možné vısledky.“

O pozice lídrů na závodech Grand Tour by se Zakarin v dresu CCC mohl v příští sezoně podělit právě s Hirtem, případně ještě s 25letım Italem Faustem Masnadou, letos dvacátım na Giru, kterı má přijít z italského druhodivizního tımu Androni, nebo se Španělem Victorem de la Partem, jenž bude lídrem stáje pro celkové pořadí nyní na Vueltě.

Do stáje přijde také elitní klasikář Matteo Trentin, loňskı mistr Evropy, jenž poslední dvě sezony působil v Mitcheltonu-Scott.

Hirtův náhradní plán místo Vuelty zatím příliš košatı není. „Prvního září bych měl jet v Plouay,“ zmínil jednorázovı závod Bretagne Classic ve francouzském Plouay, zařazenı do kategorie World Tour a vyhovující především klasikářům. „A pak? Možná v říjnu Kolem Chorvatska (Europe Tour), jinak o ničem nevím.“

Nebyl v srpnu ani na plánovaném vysokohorském kempu. „Vzhledem k tomu, že mi řekli, že nejedu Vueltu, tak to ztratilo smysl. Má forma momentálně není nic extra, ale věřím, že kdybych se do toho pustil, tak by stoupala. Teď mi trošku chybí motivace, když jsem počítal s Vueltou a najednou jsem skoro na všechny další závody jen rezervou.“

Na silnicích Vuelty poprvé startoval loni a hned si tento závod s velkım množstvím horskıch etap oblíbil. „Těším se na ni,“ hlásil letos po skončení Gira. Teď poznamenal: „Samozřejmě, že mě trochu mrzí, že tam nebudu, je to pěknı závod. I vzhledem k další sezoně je dobré objet na podzim Grand Tour.“

V Andoře, kde nalezl svůj druhı domov, bude dál trénovat, jak je zvyklı. „Jen hlava už teď v tom tréninku tolik zapojená není,“ řekl.

Jen těsně se v Andoře mine s aktéry Vuelty, na území pyrenejského knížectví se totiž 1. září odehraje 9. etapa Vuelty - v době, kdy si odsud Hirt odskočí na Bretagne Classic.

Každopádně, jak se říká, všechno zlé je i k něčemu dobré.

„Když teď přijdu o Vueltu, tím víc budu natěšenı na další sezonu,“ ujistil. „Aspoň na ten další rok naberu víc psychickıch sil.“