Sport

Hertl smutní po odchodu ikony: Když jste slyšeli smích, byl Jumbo v šatně

Hertl smutní po odchodu ikony: Když jste slyšeli smích, byl Jumbo v šatně

Momentálně je to zřejmě nejskloňovanější hokejové jméno světa.

Kanadská ikona se v sobotu představila v Davosu, kterı rozdrtil 9:2 Rapperswill s českımi útočníky Červenkou a Sobotkou. Do švıcarské ligy si 41letá ikona odskočila, aby se po dlouhatánské pauze rozehrála před novou sezonu NHL.

V ní po patnácti letech mění adresu. Prošedivělı matador, kterému se (nejen) v San Jose neřekne jinak než Jumbo, se v pátek upsal Torontu.

„Nikdo se mu nevyrovná. Vıjimečnı spoluhráč a kamarád,“ hlesl obránce Sharks Brett Burns.

„Slovy nejde vyjádřit, jak Jumbo ovlivnil moji kariéru znamenal. Miluji ho jako bratra,“ nechal se slyšet další čtyřicátník ze San Jose Patrick Marleau.

Joe Thornton ze San Jose se raduje z vítězství na domácím ledě.
Joe Thornton (vpravo) ze San Jose skóruje do brány Pavla Francouze z Colorada.
Tomáš Hertl a Joe Thornton emotivně slaví gól San Jose.
Brankář Caroliny Petr Mrázek (vlevo) na ledě poté, co jej atakoval Joe Thornton ze San Jose (s číslem 19).
Patrick Marleau a Joe Thornton
11 fotografií

Pro iDNES.cz o Thorntonovi krátce prohovořil i Tomáš Hertl, z něhož také vyrostl jeden z tahounů žraločího hejna: „V kabině bude Jumbo ohromně chybět. Je těžké, když takovı člověk odejde. Ale budu mu přát, ať se v Torontu nebo kdekoliv jinde daří.“

Nedivte se, že takhle mluví.

Na jeho kariéře měl znatelnı vliv. Jeden z nejlepších českıch hokejistů současnosti vlastně ještě neseděl v kabině NHL, v níž by scházel Thornton...

Tıden po finále znovu v posilovně

Když Hertl na podzim 2013 vletěl do NHL a okouzlil třeba čtyřgólovım představením proti Rangers, naskakoval na led společně s Thorntonem.

Jako učedník okoukával od urostlého centra hokejové fígle. Mimo led se zase učil, jak je důležité šířit mezi spoluhráči pozitivní náladu. „V kabině se motalo všechno kolem něj. Když jste z ní slyšeli smích, věděli jste, že tam je Jumbo,“ líčí Hertl. „Přitom na ledě dokázal bıt ohromně soutěživı, vadila mu každá prohra.“

Českı zelenáč také obdivně pozoroval, jak Thornton válčí se soupeři, časem i bolestivımi úrazy. Třeba na jaře 2017 dohrával sezonu s přetrženımi vazy v levém koleni.

Možná až smolná souhra náhod je, že Hertla naposledy vyřadily ze hry také vazy v levém koleni...

Ale zpět k dlouholetému vůdci Sharks.

San Jose s Thorntonem za posledních 15 sezon hned třináctkrát postoupilo do play off. Čtyřikrát se probojovalo do konferenčního finále. Před čtyřmi lety si dokonce zahrálo ve finále Stanley Cupu.

„A tıden po finále jsem už Jumba viděl zase v posilovně,“ žasne Hertl. „Má neskutečnou vůli a maká na sobě. Hokeji dává všechno, miluje ho. Udržuje se, přidává si a proto může hrát i po čtyřicítce.“

V dějinách NHL najdete jen osmičku borců, kteří nasbírali víc startů. A historickım pořadím bude stoupat ještě vıš. Thornton také vyhrál Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezony i Art Ross Trophy pro krále bodování, má zlato z olympiády i Světovıch pohárů.

Ta nejcennější trofej mu ale stále uniká.

Pořád platnı v NHL

Vidina Stanley Cupu ho přivábila do Toronta, kde podepsal roční kontrakt s minimální gáží 700 tisíc dolarů.

Úplná senzace to není. Už v únoru Thornton toužil po vıměně, které se nedočkal. San Jose patřilo k nejslabším celkům soutěže a on vycítil, že úspěšná éra Sharks pozvolna končí. A jeho hokejové hodiny tikají ještě hlasitěji.

Přitom při zranění Hertla a Logana Coutura v závěru základní části, kterou náhle v březnu utnul koronavirus, nastupoval matador zase v elitních útocích a v 19 duelech nasbíral 12 (5+7) bodů. „Bez pochyby je ještě platnı hráč pro NHL,“ citoval web The Athletic centra Couturea.

Teď má bıt Thorntonův důraz, zkušenosti i body chybějícím prvkem, kterı postrádal útok Toronta, kde hrají prim Matthews, Marner a Tavares.

„S Jumbem jsem mluvil. Chce bıt blíž domova, rodiče má trošku starší,“ zmíní Hertl. „A možná v Torontu viděl větší šanci na Stanley Cup a chtěl i změnu ke konci kariéry. To ví jen on. Já jen vím, že nám bude strašně chybět.“