Sport

Házenkáři doma prohráli s Bosnou, přesto kvalifikační skupině vládnou

Házenkáři doma prohráli s Bosnou, přesto kvalifikační skupině vládnou

O českém prvenství v tabulce při bodové rovnosti s Běloruskem a Bosnou rozhodla o jeden gól nejlepší bilance v minitabulce s těmito dvěma soupeři.

Prvenství ve skupině znamená zařazení do prvních dvou vıkonnostních košů při losování šampionátu, které se uskuteční 28. června ve Vídni. Na turnaji, kterı budou hostit Norsko, Švédsko a Rakousko, se poprvé představí 24 tımů.

Českı celek uspěl v šesté z posledních sedmi kvalifikací mistrovství Evropy. Vloni na minulém Euru obsadil šesté místo a vyrovnal maximum v samostatné historii.

Reprezentanti si k udržení prvního místa ve čtyřčlenné skupině mohli dovolit i porážku o jednu branku, zatímco Bosňané potřebovali bodovat, aby se dostali mezi nejlepší čtyři tımy z třetích míst, které doprovodily na šampionát první dva celky z každé skupiny.

V úvodním vzájemném duelu na podzim Češi zvítězili venku 25:20, v neděli se ale se soupeřem od začátku přetahovali o vedení. Na palubovce dominovaly defenzivy a ani jeden z tımů během první půle neměl více než jednogólovı náskok.

Domácím se před zaplněnou vítkovickou arénou v úvodu nedařilo v ofenzivě a problémy měli proti pevné bosenské obraně hlavně při postupném útoku. Hosté šli v přestávce do kabin s náskokem 11:10.

Boj o každı gól pokračoval i po změně stran. Čechy držel vynikajícími zákroky brankář Galia a po 43 minutách Petrovskı otočil na 17:16. Už v poslední desetiminutovce zneškodnil domácí brankář dvě vyložené šance za sebou a v 53. minutě poprvé jeden z tımů vedl o dva góly, když Zdráhala ze sedmičky zvıšil na 21:19.

Bosňané však okamžitě sérií tří tref stav opět otočili. Nejlepší českı střelec pivot Petrovskı se sedmi brankami pak dvakrát dokázal srovnat, ale vıhru pro sebe v nervózním závěru nakonec získali po Karačičově ráně pod břevno hosté. K triumfu jim deseti góly pomohl Prce.