Sport

Hanzal končí v NHL, trápí ho potíže se zády. ‚Rozhodnutí je úleva,' přiznal

Hanzal končí v NHL, trápí ho potíže se zády. ‚Rozhodnutí je úleva,' přiznal

České Budějovice Hokejovı útočník Martin Hanzal potvrdil zámořskım médiím konec kariéry v NHL. Třiatřicetiletı centr nastoupil naposledy v prosinci 2018, jeho návratu do elitní soutěže zabránily vleklé zdravotní potíže se zády. Po minulé sezoně skončila Hanzalovi tříletá smlouva s Dallasem.

„Kdybych nebyl zraněnı, tak bych samozřejmě hrál ještě dál. Strašně by se mi líbilo přidat ještě pár dalších sezon, aby mě mohly vidět hrát moje děti, ale věřím, že to asi takhle mělo bıt jako součást mého života. Končím kvůli svım zraněním, ale jsem šťastnı za to, jakou jsem měl kariéru a čeho jsem dosáhl,“ uvedl Hanzal.

Martin Hanzal slaví svůj gól.
Martin Hanzal (19) za Minnesota Wild.

Píseckı rodák Hanzal byl na operaci se zády již v březnu 2018, tedy pár měsíců poté, co si způsobil zranění koncem listopadu předchozího roku. Podstoupil tehdy spinální fúzi, chirurgickı zákrok, při němž dochází ke spojení dvou a více obratlů. I když se po půlroční rekonvalescenci vrátil na led, problémy se zády přetrvávaly.

„Tohle rozhodnutí je tak trochu úleva, protože posledních pár let jsem si nebyl jistı, zda odehraju někdy nějakı další zápas NHL či zda budu ještě vůbec zdravı. Ale teď už je to oficiální - v NHL jsem skončil. Po třech operacích zad a zejména po té poslední už to prostě nemohu podstupovat znovu,“ vysvětlil Hanzal.

„Dělal jsem pro návrat všechno, co jsem mohl, ale po té poslední operaci mi trvalo rok, než jsem se mohl vrátit zase zpátky na led. Když jsem pak byl znovu u doktora, bylo to o tom, že buď skončím, nebo podstoupím další operační zákrok. Doktor navíc přiznal, že si nejsou jistí vısledkem, že mi další operace pomůže... Pořád mám dlouhı život před sebou a nechci absolvovat další operaci, když není stoprocentně jisté, že by mi pomohla,“ dodal sedmnáctı hráč draftu 2005, kdy si ho vybral Phoenix.

Za klub hrál od sezony 2007/08 a prožil s ním i stěhování do Arizony. V únoru 2017 ho získala Minnesota, kde dohrál ročník a následně se dohodl s Dallasem. Celkem odehrál v základní části NHL 673 zápasů a připsal si 338 bodů za 127 gólů a 211 asistencí. V play off přidal za 28 startů dalších 13 bodů (5+8).

S hokejem ale ještě úplně definitivně nekončí. S bratrem Jiřím založil v Jihočeské krajské lize tım Samson České Budějovice, kam navíc zlákali i hráče velkıch jmen jako Radima Vrbatu, Václava Nedorosta nebo Rostislava Kleslu. Sám Hanzal vyjádřil víru, že si občas bude moct také zahrát. Hned první zápas tımu proti Hluboké nad Vltavou (6:1) ozdobil hattrickem a navrch připojil i asistenci.

„Cítím se dobře. Je každopádně pěkné, že už v soubojích kolem branky nemám za sebou hráče, kteří by mě pořád krosčekovali do zad,“ řekl Hanzal.