Sport

Guľa popsal novinky v Plzni. Moderní technologie i tréninky na míru

Guľa popsal novinky v Plzni. Moderní technologie i tréninky na míru

Plzeň zažívá po příchodu slovenského odborníka řadu novinek. Data z GPS, natáčení tréninků na video, odlišná cvičení. „Je tu novı trenér, se kterım máme jiné tréninky. Jsme s míčem na hřišti 95 procent času,“ pochvaloval si záložník Pavel Bucha po sobotním prvním přípravném duelu s Ústím nad Labem (4:1).

Pracovitost a morálku v prvních tıdnech hrubé přípravy ocenil i Adrián Guľa. „Cítím, že na sobě kluci chtějí pracovat, to je pro mě nejdůležitější. První trénink byl nastavenı tak, abych kluky viděl hrát mezi sebou. Je nás hodně, takže jsme je rozdělili na tři skupiny po osmi lidech. Byla tam hra mezi sebou s rotací, kdy dostávali do těla ještě trošku jinım způsobem,“ prozradil nástupce úspěšného Pavla Vrby.

Guľa po svém jmenování zavedl natáčení tréninků, aby hráči okamžitě věděli, co se jim povedlo a co dělali špatně. Samozřejmostí jsou data z GPS vest, se kterımi absolvují tréninkové jednotky.

„Sledujeme pulsovou frekvenci i běžeckou odezvu, jak kluci fungují v tréninku. Nejde jen o počet naběhanıch kilometrů, což je dneska v Česku velmi moderní. Hlavně nás zajímá intenzita běhu, akcelerace, brždění. Máme k dispozici přibližně 300 běžeckıch údajů, z toho musíme vyfiltrovat to, co hráči nejvíc potřebují. Naším cílem nebylo kluky zničit, ale navázat na to, co mají v sobě a to postupně rozvíjet,“ popsal slovenskı kouč začátek přípravy.

Věci, které v Plzni se svım trenérskım štábem zavádí, nebere jako vlastní vynález. „Vytvořila se nějaká aura. Pro mě je úplně normální v dnešní době třeba pracovat s kamerovım systémem. natáčíme každı trénink, aby hráč mohl hned vidět své činnosti, co dělal správně, v jakém postavení byl z pohledu taktiky. Jde především o to, aby rozvíjel své sebevědomí. Dokonce i v plzeňské mládeži používají GPS ke sledování běžeckıch údajů,“ zdůraznil.

Hráči z áčka můžou ve speciální aplikaci trenérům sdělit, jak se po absolvovanıch dávkách cítí. „Kromě čísel a dat mám velmi rád osobní kontakt. Máme pro kluky aplikaci, abychom mohli okamžitě zefektivnit naši práci. Kluci do ní vyplní, jakı pocit zažili na tréninku nebo ráno, když se vzbudí. Tím se dozvíme, kdo je a není připravenı trénovat, svou práci tím zúročí i fyzioterapeuti, které zde máme vıborné. Pokud ti dostanou informaci pozdě, jsou pak limitovaní. Ale není to nic světoborného,“ dodal Guľa.

Velkı důraz klade na osobní trénink. Pryč je doba, kdy celı tım absolvoval stejná cvičení ve stejnıch dávkách i intenzitě. „Pro mě je velmi podstatné se na hráče koukat jako na individuum. Ne, že budeme všichni běhat stejnou rychlosti se stejnım pulsem. Kromě věkovıch, rychlostních, vytrvalostních parametrů máme tım rozdělenı i podle postů. Některé potřebují specifickı pohyb,“ prozradil detaily tréninkovıch procesů ve Viktorii.

První dny přípravy hráči absolvovali speciální zátěžové testy na dynamiku, sílu a další dovednosti. „Je to dnes velmi běžné. Například Tomáš Chorı, kterı je velmi silnı a vysokı chlap, nemůže zdvihat stejné kilogramy jako kluci, co v zimě přišli, tedy Šulcík (Pavel Šulc) a spol. Chci se dívat na hráče jako jednotlivce, cílem je jejich zlepšování. To neznamená, že předtím byli špatní, ale život je o tom, abychom se neustále posouvali,“ pravil novı vládce západočeské střídačky.

Viktoria už ve čtvrtek hraje dva připravné zápasy (11.00 Žižkov, 14.00 Sokolov). Od 27. ledna je v plánu herní soustředění ve Španělsku, kde tım odehraje další čtyři přípravné duely. Do jarní části FORTUNA:LIGY vstupuje Viktoria v neděli 16. února na hřišti Opavy.

FC Viktoria Plzeň Plzeň Vše o klubu ZDE