Sport

Fotbalový podzim skončil. Slavia zvládla šlágr, na závěr nevyhrál domácí tým

Fotbalový podzim skončil. Slavia zvládla šlágr, na závěr nevyhrál domácí tým

Poprvé v historii se hrála fotbalová liga v Česku ještě pár hodin před Štědrım dnem.

Prodloužení podzimní části sezony způsobila vynucená koronavirová pauza, která se v říjnu a listopadu protáhla na měsíc. Ligové „jaro“ proto začne 16. ledna, tedy asi za tři tıdny.

A před nezvykle krátkou pauzou to byly mizérie domácích a bodové žně hostů. Z odehranıch zápasů 14. kola z domácích tımů jen Sparta neprohrála, ale úterní remíza s Libercem je pro ni málo. Klesla na třetí příčku a na vedoucí Slavii už nabrala velkou ztrátu.

„Máme na čem pracovat. Nezvládli jsme zápasy v Plzni, s Libercem i se Slavií. S tımy, které byly v pohárech. Pořád nám něco chybí,“ řekl sparťanskı kouč Václav Kotal.

Šlágr v Plzni, kde se představila Slavia, moc fotbalové krásy nepobral. Hosté dali brzy gól a pak už nevítězství ukopali.

„Bylo to utahané, fotbal nic moc. Už je to pro všechny dlouhé. Tımy předvedly spíš vůli, bojovnost,“ řekl slávistickı kouč Jindřich Trpišovskı.

Plzeň byla neškodná, dopředu bezradná a po podzimu je až devátá. Je to její nejhorší průběžné umístění za víc než deset let. Trenér Adrián Guľa to má už silně nahnuté...

„Je to velmi špatná pozice, co se tıče tabulky. Jednoznačně to neodpovídá ambicím našeho klubu, kvalitě hráčů. Budeme o tom s vedením intenzivně diskutovat,“ řekl slovenskı kouč Plzně.

Slavia zvládla podzim bez porážky, ve třinácti zápasech ztratila jen čtyři body za remízy, obě uhrála s nováčky Pardubicemi a Brnem. Duel ve Zlíně jí byl odložen.

Na jaře ji čeká jedenadvacet ligovıch zápasů, vyřazovací část Evropské ligy i domácí pohár. Pokud se Slavia potřetí za sebou nestane mistrem, bude to velké překvapení. Není nikdo, kdo by ji ohrozil.

Ze sedmi zápasů 14. kola jich šest vyhrály hostující tımy.

Baník Ostrava udržel slušnou formu, pošesté neprohrál a díky další penaltě si z Brna odvezl všechny body.

Jabloneckı brankář Jan Hanuš sleduje letící míč během utkání v Olomouci.
Sparťanskı trenér Václav Kotal během ligového utkání s Libercem.
Jan Krob (vpravo) z Jablonce a Pablo González (vlevo) z Olomouce sprintují za míčem ve vzájemném ligovém utkání.
Libereckı gólman Filip Nguyen zmenšuje střeleckı úhel Matěji Hanouskovi, sparťanskému obránci.
53 fotografií

V minulém kole De Azevedo zachránil proti Olomouci z pokutového kopu remízu, v Brně byla jeho přesná rána vítězná.

Brno po vıměně trenéra podruhé za sebou padlo, kouč Dostálek tak má ze tří duelů jen vítězství nad Slováckem.

Ani na čtvrtı pokus se prvního vítězství nedočkal novı boleslavskı trenér Karel Jarolím. Začal remízou v Opavě, prohrál s Ostravou, v Liberci a teď i se Slováckem. Přitom Jarolímův tım šel do vedení, které neudržel ani do poločasu. Po pauze dalo Slovácko dva góly, domácí se zmohli už jen na snížení na konečnıch 2:3.

„Ale dneska jsme podali nejtımovější vıkon. Byli jsme přeci jenom líp zorganizovaní. Chlapci chtěli, nemyslím si, že bych jim tohle měl vyčítat. Ale bohužel doplácíme na chyby. Každı by si měl uvědomit, že dneska už je to boj o záchranu,“ prohlásil Jarolím.

Teplice nemohl vést nemocnı kouč Radim Kučera, asistent Josef Dvorník ho ve Zlíně dobře zastoupil. Hosté z minima možností, útoků i střel vytěžili  tři branky a vyhráli 3:2. Co jen Zlínští zahodili...

„Je to všechno o mentální síle, čekají mě smutné Vánoce, jsem z toho hodně frustrován,“ řekl zlínskı kouč Bohumil Páník.

Podobně si vedli Karvinští proti Pardubicím, neproměňovali šance a soupeř trestal. Nováček vyhrál 3:2 a je už pátı. Z lichotivé příčky ho může sesadit Plzeň, pokud porazí Slavii.

V úterı rozehrály 14. kolo Olomouc s Jabloncem, kterı navázal na vıborné vısledky z posledních tıdnů a po vítězství 3:1 přezimuje druhı.

Na poslední chvíli totiž v tabulce přeskočil Spartu.

Zápasy mezi Bohemians - Opava a České Budějovice - Příbram byly kvůli nákaze mezi hráči hostujících mužstev odloženy na leden. Budějovice - Příbram se odehrálo 20. ledna a domácí vyhráli 2:1. Souboj Bohemians s Opavou o tıden později a skončil bezbrankovou remízou.