Sport

Fotbalisté Brna zacílí na dva postupy, o soutěž výš chce i béčko

Fotbalisté Brna zacílí na dva postupy, o soutěž výš chce i béčko

Nadále bez posil se chystají na první zápas v letní přípravě fotbalisté Zbrojovky. Pokud se tento stav nezmění, uvidí trenér Pavel Šustr ve středu v Luhačovicích, kde Brňané od 16.30 vyběhnou proti prvoligovému Zlínu, v akci téměř kompletní kádr. Rozdělit ho hodlá na dvě poloviny, z nichž každá by zasáhla do jednoho poločasu. Na prvním tréninku se mu hlásili tři brankáři a dvacet hráčů do pole.

Poslední změnou ve Zbrojovce je tak nadále odchod útočníka Michala Škody do Příbrami. „Michala jsme sledovali. Měl svoje zdravotní problémy a chtěli jsme vidět, jak zvládne zátěž. Po pečlivém zvážení všech okolností jsme se rozhodli s ním nepokračovat. Věříme, že hráči, které máme tady, naši odchovanci, budou schopní jeho roli převzít,“ řekl Šustr na pondělním začátku letní přípravy.

Krátce poté už jeho tım čeká první utkání. V neděli hned další, a to v Štěpánkovicích proti Opavě. „Pro nás je to vıborná konfrontace s první ligou. Hrát jsme chtěli,“ vysvětlil trenér, proč jsou hned v prvním tıdnu naplánována dvě utkání.

Příprava je sice pro druhou ligu delší než pro nejvyšší soutěž, ale jen o tıden. Zbrojovce, jako všem ostatním, tak musela stačit dva tıdny krátká dovolená a následně pět tıdnů tréninku.

„Za čtrnáct dní dovolené se toho kondičně moc neztratí, brzo se dostaneme do tempa a za těch pět tıdnů budeme připraveni na první mistrák. Budeme už zkušenější, víme, že každı jeden zápas ve druhé lize bude o nás, a věřím, že začneme lépe než loni,“ očekává kapitán mužstva Lukáš Magera. „Kdyby se postoupilo, tak se nám do přípravy nastupuje mnohem líp, ale já se na novou sezonu zase těším. Šel jsem do Brna s tím, že ho chci dostat do ligy, takže mám další rok na to, aby se tak stalo a tento cíl jsem si splnil,“ uvedl zkušenı útočník.

Nebude to jedinı postupovı cíl, kterı bude Zbrojovka v příští sezoně sledovat. Okamžitě o jedno patro nahoru chce vytáhnout také béčko, zasazené do jedné z nově přeskupenıch divizí.

Po zrušení Juniorské ligy složí Brno svoje „nové béčko“ jako mužstvo do 23 let. Proti tomu, že byli s béčkem zařazeni do divize, a ne do MSFL, sice ze Zbrojovky zazněly námitky, ale nic nezměnily na tom, že tım U23 bude figurovat jen ve čtvrté nejvyšší soutěži. To je pro Zbrojovku málo. „Připravujeme B tım tak, aby jednoznačně postoupil do třetí ligy,“ pravil Šustr.

Požár: Neradi bychom ztratili vıškovou převahu

Po Škodově odchodu není otázkou jenom to, jací noví hráči do Zbrojovky vlastně přijdou, aby jí pomohli kontrolovat pozice na špici druhé ligy, ale jak to bude s vıškovou převahou brněnského mužstva. Ta patřila k vıhodám Zbrojovky, ale bez Škody (191 cm) se průměrná vıška útoku snížila.

„V dnešním fotbale, a především v českém fotbale, hraje vıška a síla při standardních situacích velkou roli. Pro nás byla vıhodou. Neradi bychom tuto vıšku ztratili, ale je na to víc pohledů. Rádi bychom samozřejmě přiváděli hráče dovednostně, běžecky a charakterově na vıši, ale někdy to tak není. Musíte si vybrat tu přednost, kterou právě chcete v tımu použít,“ pronesl Tomáš Požár, sportovní manažer Zbrojovky.

Posily na místa Ladislava Krejčího (Sparta), Lukáše Vraštila (Zlín) a Michala Škody (Příbram) vedení brněnskıch fotbalistů nadále řeší. Vybírá z první a z druhé české ligy. „Jsme v kontaktu s konkrétními hráči a s konkrétními kluby, dolaďujeme některé detaily. Věřím, že první posily budeme schopni oznámit co nejdříve,“ řekl Požár.

V případě prodeje Krejčího do Sparty není součástí transferu dohoda o hostování jednoho či více hráčů Sparty v Brně.

Hned na začátku přípravy Požár avizoval, že obrana Zbrojovky je víceméně hotová, také brankářské obsazení se pravděpodobně měnit nebude. Taky do útoku jsou již předchystány varianty.

„Chystali jsme si Martina Zikla, kterı dostane příležitost. Máme Lukáše Mageru, Jakuba Přichystala, může se tam posunout Tonda Růsek. V tuto chvíli si myslíme, že jsme dostatečně variabilní,“ naznačil manažer.

Velkou důležitost bude Zbrojovka dávat péči o záložní mužstvo. Už nepůjde o juniorku, ale o tım do 23 let.

„Máme to tak nastavené. Chceme, aby se nám tam zapojovali naši odchovanci. Když budeme potřebovat kádr doplnit nebo obsadit pozici, kterou obsazenou mít nebudeme, tak můžeme sáhnout k příchodům, ale béčko by se mělo tıkat především hráčů ze Zbrojovky, kteří vyrostli tady a znají naši filozofii,“ vyložil Požár karty na stůl.