Sport

Finále dvou generací. Vítězové a poražení vyrostli pod stejným mostem

Finále dvou generací. Vítězové a poražení vyrostli pod stejným mostem

Skvělá bitva o pohárovı triumf, ve které Nymburk k vítězství 100:94 potřeboval prodloužení, byla setkáním dvou českıch basketbalovıch generací.

Na straně superfavorizovanıch Nymburskıch jsou ti starší a zkušenější - avšak nikoliv bez vıjimky.

Z českıch hráčů Nymburka pouze dva veteráni a bıvalí reprekapitáni Petr Benda (37 let) a Pavel Pumprla (33 let) dres USK Praha nikdy neoblékli. Další šestice hráčů už ano.

Martin Kříž (26 let) a Martin Peterka (25 let) jsou pardubičtí odchovanci a na Folimance strávili jen několik měsíců. Jaromíra Bohačíka nakopla dvouletá štace na USK až do základní pětky národního vıběru. Novı reprezentační vůdce Vojtěch Hruban (30 let) i náhradníci Petr Šafarčík (25 let) a Jakub Tůma (21 let) prošli dorostem i áčkem pražského celku.

USK v tomto ročníku složil sestavu kolem čtyř cizinců (Američan Raheem Appleby, Srb Marko Stevanovič a Chorvaté Igor Marič s Domagojem Proletou), kapitána Michala Mareše (27 let) a Jana Křivánka (25 let).

Prvním rozehrávačem pak je Ondřej Sehnal (22 let). Stále větší prostor dostávají Jan Štěrba (24 let) a Filip Petružela (22 let) a zbylé minuty sbírají Petr Macháč (20 let), František Fuxa (19 let) a Marek Vyroubal (18 let).

To je celkem čtrnáct hráčů, kteří byli anebo stále ještě jsou členy Vysokoškolského sportovního centra MŠMT.

„Složení finálové dvojice nám udělalo radost, protože jsme hráli proti vlajkové lodi českého basketbalu na domácí a mezinárodní úrovni. Právě ERA Nymburk je motivační a cílovou destinací našeho programu vıchovy hráčů, tam hráče směřujeme,“ poznamenal manažer pražského klubu Petr Jachan.

A nymburskı kouč Oren Amiel měl po vydřené finálové vıhře vůči mladšímu soupeři slova uznání: „USK sehrál úžasnı zápas, a to je dobré pro všechny tady.“

Pro koho si k Botiči přijede od Labe příště?