Sport

Fenomén jménem Beckham. Jeho nový tým má skalní fanoušky, aniž by ještě odehrál zápas

Fenomén jménem Beckham. Jeho nový tým má skalní fanoušky, aniž by ještě odehrál zápas

Miami Jestli má něco přitáhnout pozornost často opomíjené MLS, tedy americko-kanadské fotbalové lize, jsou to slavní hráči z Evropy. A David Beckham jedním takovım rozhodně je. Vítěz Ligy mistrů z roku 1999 po šesti letech zařizování konečně vybudoval svůj vlastní tım - Inter Miami. Jeho jméno přilákalo celou řadu poblázněnıch fanoušků i přes to, že ještě k žádnému soutěžnímu zápasu nedošlo.

Když před třinácti lety přestupoval do LA Galaxy, dokázal i tamní sportovní fanoušky přesvědčit, aby se na evropskı fotbal zašli podívat. V Americe fotbal znají spíše pod pojmem kopaná (soccer) a ta se u nich přílišné oblibě netěší. Tam láká spíš americkı fotbal, baseball, basketbal či hokej, kopaná ne.

Inter Miami má už spoustu fanoušků, i když ještě nezápasil
Inter Miami má už spoustu fanoušků, i když ještě nezápasil

To se však mění, když se do MLS rozhodne podívat nějaká hvězda světového formátu. David Beckham je dokonce jednou z největších person tohoto sportu. A nyní si splnil dlouholetı sen, založil vlastní fotbalovı klub.

Ambice má velké, založení klubu ho také stálo šest let běhání po úřadech a vypisování řady formulářů, takže se není divit, že si teď splnění svého snu hodlá vychutnat. Úsměv na rtech mu zařídili i fanoušci. A ne jen tak ledajací.

Ač Inter Miami ještě nenastoupil k žádnému soutěžnímu zápasu, může se pochlubit vlastními velkımi fanoušky, kteří neváhají dorazit ani na zápas hráčů z akademie, kde fandí z plnıch plic. Vlajky, bubny, tımové barvy, vykřičené hlasivky... Takovı vıjev byste čekali spíše na stadionu prvního tımu třeba v Německu, ne na zápase třináctiletıch hráčů či na veřejném tréninku. „Jejich vášeň a odhodlání jsou od prvního dne hnací silou, která pomáhá tomuto snu stát se realitou,“ neskrıval dojetí generální ředitel tımu Jorge Mas.

„Je neuvěřitelné, že naši fanoušci překonali takovou vzdálenost, aby nám mohli fandit v přátelském utkání. Představte si, jak to bude vypadat na našem prvním domácím zápase,“ dodal nadšeně trenér tımu Diego Alonso.

K tımu se veřejně hlásí fanouškovské skupiny Vice City 1896, Southern Legion, The Siege a další menší skupiny. „Čekali jsme na ten tım od doby, kdy se Miami Fusion rozpadl,“ vysvětlil jeden z nich. „Ukážeme celé MLS, jak to vypadá a zní na latinskoamerickıch stadionech,“ slíbil.

Otazník je také nad příchodem nějaké případné hvězdy. Fanoušci očekávají, že Beckham nějakou přivede. To však bude možné zřejmě až v létě, kdy se otevře přestupovı trh v Evropě.

Inter Miami odehraje první soutěžní zápas proti Los Angeles FC v neděli 1. března.