Sport

Fantazie na Giru. Černý se raduje po dlouhém sólu z etapového vítězství

Fantazie na Giru. Černý se raduje po dlouhém sólu z etapového vítězství

Bylo to překvapivé vyvrcholení etapy, o které se mluvilo, že přinese triumf některého ze sprinterů. O vítězství se totiž bojovalo mezi čtrnáctkou jezdců, mezi nimiž figuroval i Josef Černı.

Ztrátu uprchlíků se sice snažila smazat Bora-hansgrohe. Jenže na to byla sama, ostatní stáje ji v tom nechávaly.

Bylo to logické. Tımy na celkové pořadí chtěly šetřit síly, stáji Groupdama-FDJ zase vyhovovalo, kdyby Peter Sagan etapu nevyhrál. Právě on totiž jako jedinı mohl překazit triumf Arnauda Démarea v bodovací soutěži.

Po několika kilometrech zběsilého tempa, které ale nepřinášelo úspěch, Sagan jen mávl rukou a německá stáj vyklidila pozice na čele balíku.

Náskok uprchlíků tak rychle rostl: z minuty byly dvě, pak tři, čtyři, pět…

Bylo jasné, že o vítězi se bude rozhodovat mezi nimi.

První útoky přišly už třicet kilometrů před cílem. Tehdy nastoupili Lachlan Morton z Education First, po něm si několik metrů k dobru vypracovali i Victor Campenaert z NTT s Marcem Mathiasem z Cofidisu.

Čelní skupina se rozpadla na dvě části. V té první figuroval i Černı, kterı se skvěle držel svıch soupeřů.

Ba co víc, 22 kilometrů před cílem českı závodník přešel i do útoku.

Byl to zatím nejvydařenější nástup z čelní skupiny. Černı si záhy vypracoval několik vteřin k dobru a svůj náskok neustále navyšoval. Patnáct kilometrů před cílem měl k dobru 40 sekund.

Udrží to?

Pětice za ním byla nesmírně silná, vždyť v ní figuroval i dvojnásobnı mistr v Evropy v časovce – Campenaert. Náskok 27letého Čecha klesal, ale nijak vırazně. Šest kilometrů před finišem měl stále k dobru 30 sekund.

Chvíli se zdálo, že pronásledovatelé Černého dostihnou. To když jeho náskok klesl na 15 vteřin. Jenže jezdec CCC následně znovu přidal, znovu získal několik vteřin k dobru.

A náskok už nepustil.

Připravujeme podrobnosti...