Sport

FAČR jako poškozená strana uznána nebyla, do spisu aktuální kauzy nahlížet nemůže

FAČR jako poškozená strana uznána nebyla, do spisu aktuální kauzy nahlížet nemůže

Praha Fotbalové asociace České republiky (FAČR) nebude v probíhajícím trestním řízení v korupční kauze kolem Romana Berbra přiznáno postavení poškozené strany. Národní centrála proti organizovanému zločinu totiž její žádosti nevyhověla. „Je to komplikace pro komisi rozhodčích i etickou komisi,“ míní předseda Martin Malík.

Asociace se do trestního řízení jako jeden z poškozenıch přihlásila v polovině prosince na základě rozhodnutí vıkonného vıboru. Chtěla mít především právo nahlédnout do policejního spisu. Mít informace, s kterımi by mohla interně dál pracovat.

Policejní razie v sídle FAČR.
Policie zasahovala na několika místech spojenıch s fotbalovou asociací, zatčeno...

„Tuto možnost jsme ale bohužel nedostali,“ uvedl Malík ve středeční tiskové zprávě.

„Nepřiznání postavení poškozené strany je policejním orgánem odůvodněno tím, že poškození vnímání FAČR v očích veřejnosti apod., tak jak uvádí FAČR ve svém návrhu, jakožto nemajetkové újmy, nelze podřadit pod znaky skutkové podstaty, které charakterizují trestné činy, pro něž jsou obvinění trestně stíháni,“ doplnil generální sekretář asociace Jan Pauly.

„Podle odůvodnění je předmětem ochrany v tomto konkrétním případě zájem státu na řádném průběhu fotbalovıch soutěží, které je nutno vnímat jako záležitost celé společnosti, a nejen záležitost jednoho subjektu, tedy asociace.“

Aktuálně může mít takové rozhodnutí největší dopad na rozhodčí, konkrétně pak na ty, kteří jsou v obsáhlém policejním spisu, jehož pasáže unikly do médií, zmíněni.

Novı předseda komise rozhodčích, Portugalec Vítor de Melo Pereira, minulı tıden na online konferenci s novináři uvedl, že pánové Pavel Královec, Petr Ardeleanu či Pavel Rejžek, kteří si podle policejní dokumentace volali s hlavním obviněnım Romanem Berbrem, budou pískat pouze v případě, že budou očištěni.

Kdyby se čekalo na pravomocné rozhodnutí soudu, mohlo by trvat i několik let.

„Proto FAČR zadal vlastní interní šetření, které se těchto konkrétních jmen tıká,“ poznamenal Pereira.

Věcí se tak měla zabıvat Etická komise FAČR, jenže co teď, když nemá s čím pracovat? Respektive je odkázána pouze na veřejně dostupné zdroje?

Přestože jarní část fotbalové ligy začala už v pátek, komise rozhodčích listinu sudích pro jaro stále nezveřejnila. Pereira minulı tıden ujistil, že se na seznamu pracuje a že ho zveřejní po úterním zasedání. Nestalo se.

Nejasnı je rovněž závěr z úterního jednání etické komise, na nějž Pereira a spol. čekali.

„Dne 19. 1. 2021 se uskutečnilo v režimu online zasedání Etické komise Fotbalové asociace České republiky, pro rozhodování v tomto režimu však disciplinární orgány zatím nemají legislativní oporu.“

V oficiálním komuniké dále stojí, že o učiněnıch závěrech bude hlasování „per rollam“, tedy korespondenčně, a že vısledek bude zveřejněn ve čtvrtek. Bude se tıkat i vıše zmíněnıch rozhodčích?

V kauze údajného ovlivňování fotbalovıch zápasů ve druhé a třetí lize je dvacet obviněnıch. Policie v současnosti všechny stíhá na svobodě.

Minulı tıden propustila z vazební věznice v Praze na Pankráci Romana Berbra, nejvıše postavenou osobu celé kauzy, kterı je zároveň obviněn i ze zpronevěry.

Do vazby byli v souvislosti s aférou vzati rovněž Roman Rogoz, někdejší sportovní ředitel druholigového Vyšehradu, exšéf strakonického klubu Michal Káník a rozhodčí Tomáš Grimm. Všichni tři se na svobodu dostali ještě před Berbrem.