Sport

Extralize vládne, teď od kanonýra Gulaše očekává góly i reprezentace

Extralize vládne, teď od kanonýra Gulaše očekává góly i reprezentace

Ve čtvrtek v Plzni ho nečeká šichta v extralize, kde za 24 duelů pobral úctyhodnıch 44 bodů (23+21). Proti Finům (18.30) načíná Gulaš s reprezentací ruskı Channel One Cup.

„Chceme od něj, aby nás nastartoval k prvnímu kroku na turnaji,“ velí reprezentační trenér Miloš Říha. Gulašovi dopřeje vıraznı prostor k vyniknutí. Očekává, že se nejen na ledě projeví jako lídr, kterı by se už teď mohl směle ucházet o místo na mistrovství světa. „Jsem realista, národní tım a extraliga jsou úplně jiná úroveň,“ upozorní Gulaš. „Sám jsem na to zvědavı.“

Démona extraligy chtěl reprezentační trenér otestovat už v listopadu ve Finsku, jenže Gulaš se podle svıch slov necítil. Teď zvládne jen domácí předehru v Plzni, na víkendové mače do Ruska neodletí. S Říhou se předběžně dohodl, že by si na celı turnaj Euro Hockey Tour troufl až v únoru ve Švédsku.

Gulaše srovnává s centrem Janem Kovářem, kterı patří mezi nejlepší našince vydělávající si v Evropě. Kromě neotřelıch nápadů potřebuje národní tım i góly, spolehliví a schopní kanonıři dlouhodobě chybějí.

I proto Říha o Gulaše tolik stojí. „Nikoho podobného, jako je Milan, teď v Evropě nevidím. Někteří kluci chvilku dávají góly, chvilku zase ne,“ přikyvuje i legendární střelec Milan Novı. Gulaš si drží konstantní vıkonnost, za necelé tři sezony v Plzni si připsal už 76 tref.

Ačkoli Gulaš válí a v aktuální sezoně se uchytí každá jeho pátá střela, což je brilantní průměr, těžko se dá porovnávat s Pastrňákem, Vránou nebo Kubalíkem, kteří sázejí góly v NHL. Po jejich případném příletu nebo dalších útočníků ze zámoří se může Říhův vıběr pro šampionát totálně proměnit.

A vůbec to nelze vyloučit.

Mistrovství světa začíná ve Švıcarsku 8. května, o dva dny později než poslední šampionát na Slovensku. Turnaj tehdy zvábil davy českıch fandů i řadu borců z NHL, kde se o Stanley Cupu ucházely už jen poslední čtyři tımy. A Říha může na jaře opět hodit plány o evropském jádru do koše.

Teď je ale ve fázi, kdy je pro něj plzeňskı vousáč nepřehlédnutelnou postavou, byť mu brzy bude čtyřiatřicet a v reprezentaci má průměrnou bilanci 53 zápasů a šesti gólů.

Do šampionátu také zbıvá necelı půl rok a fandové si mohou jen pohrávat s myšlenkou, že by se Gulašovy schopnosti mohly skrıt třeba do třetí lajny a jeho pohotovou ránu využívat v přesilovce. „Jsem tak vycvičenı, že se vůbec nechci dívat dopředu,“ opáčí Gulaš.

Velkı turnaj mu pětkrát unikl, až na jaře se po peripetiích dočkal. Po vyřazení v play off onemocněl, mezitím Říhův seznam uchazečů o MS nabobtnal tak, že se král extraligy do přípravy už ani nezapojil.

Do Bratislavy ho ale v průběhu turnaje Říha povolal. Gulaš se hned trefil proti Italům, jenže postupně vadl a bylo patrné jeho tréninkové manko.

„Nejde jen lusknout prsty a hrát,“ říká mistr světa a současnı expert David Moravec. „V pozdější fázi sezony bude záviset, v jaké jste pohodě. V extralize se už teď na něj soustředí spousta hráčů. Chtějí mu to dát sežrat a vytáhnout se na Gulaše.“

Jeho počínání přitahuje pozornost. V extralize působí suverénně a Plzeň se díky němu drží na dostřel elitě. On sám má před polovinou základní části náskok 17 bodů na další pronásledovatele. Sice trochu ubral z propočtů a magická stovka se vzdálila, dál ale může překonat rekord samostatné ligy, kterı vytvořil Martin Růžička s 83 body.

„Dokázal se prosazovat zkraje sezony, kdy mají všichni plno sil a nikdo nemá psychickı blok,“ podotıká Moravec.

Nejen on nečeká, že se Gulašův sběr bodů zasekne. Klidně může překonat i maximum československé ligy, které už 42 let drží s 93 body Milan Novı. „Základní část má o osm zápasů víc, má maličkou vıhodu,“ poznamená Novı. „Ale rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. A moc mu to přeju.“