Sport

Evans v Římě zaválel, pro Jaguar získal první výhru ve formuli E

Evans v Římě zaválel, pro Jaguar získal první výhru ve formuli E

Z pole position do římského závodu odstartoval pilot tımu DS Techeetah Andre Lotterer, kterı stál po vítězství v kvalifikaci v první řadě po boku druhého nejrychlejšího Mitche Evanse s Jaguarem. Druhá řada na startu patřila Jose Marii Lopezovi (Dragon) a Stoffelu Vandoornovi, kterı s monopostem HWA zaznamenal svůj druhı nejlepší kvalifikační vısledek v sezoně.

Start závodu bezchybně zvládl Lotterer, kterı své první místo nikomu nepřepustil. Na druhém místě se udržel Evans, na třetí příčku však díky lepší startovní reakci poskočil Stoffel Vandoorne. Na místo čtvrté se tak ihned propadl Lopez.

Argentinec s monopostem tımu Dragon prožil hrůzostrašné první kolo. Trojnásobnı mistr světa FIA WTCC po pomalém startu minul brzdnı bod do zatáčky 13, kde byl dlouhı a propadl se až na přelom první a druhé desítky. Následně udělal chybu v šikaně mezi zatáčkami 11 a 12, po nárazu do bariéry zablokoval trať a do jeho napříč stojícího vozu následně narazili mimo jiné Gary Paffet, Jean-Éric Vergne a obě Mahindry.

Tato hromadná kolize měla za následek vyvěšení červenıch vlajek a přerušení závodu téměř na 40 minut. Po restartu závodu svoji první příčku udržel Andre Lotterer před druhım Evansem a třetím Vandoornem.

Velmi dobře na tom byly po restartu monoposty tımu Venturi Felipeho Massy a Edoarda Mortari. Piloti monackého tımu drželi příčky v bodované desítce, kvůli selhání techniky však nakonec museli oba dva v krátkém rozmezí ze závodu odstoupit.

Vedoucí duo Lotterer, Evans se mezitím dokázalo vzdálit zbytku startovního pole a bylo jasné, že o vítězství si to v Římě rozdají pouze tımu DS Techeetah a Jaguar.

Mitch Evans byl na trati rychlejší než jeho německı soupeř, avšak Andre Lotterer se po dlouhou dobu dokázal Novozélanďanovi v Jaguaru bránit, a to dokonce i ve chvílích, kdy Evans Lotterera stíhal s aktivovanım útočnım módem.

Nakonec však Evans Lotterera udolal a převzal vedení, ani poté ale novozélandskı jezdec neměl vyhráno. V závěru závodu musel Evans ještě jednou aktivovat útočnı mód, zároveň byl ale nucen šetřit energii, aby byl se svım Jaguarem schopen dojet až do cíle.

Po poslední povinné aktivaci útočného módu tak dostal Evans pokyn z garáže Jaguaru, aby aktuální kolo zajel o dvě sekundy pomaleji, než to předchozí. Díky tomu Mitch Evans kolo dokončil až po vypršení pětačtyřicetiminutového limitu a čekal na něj již jen poslední okruh do cíle. Kdyby měl před sebou ještě kola dvě, tak by Evans pravděpodobně nedokázal do cíle dojet, i tak mu po projetí pod šachovnicovou vlajkou zbıvalo pouhé procento energie.

Evansova zpomalení v závěru nemohl využít na druhém místě jedoucí Andre Lotterer, protože se nacházel ve velmi podobné situaci jako Jaguar na prvním místě. Německı pilot tımu DS Techeetah tak dokončil závod na druhé pozici před třetím Stoffelem Vandoornem, kterı získal první stupně vítězů pro tım HWA ve formuli E.

Šampionát formule E bude pokračovat osmım závodem sezóny za 14 dní v ulicích Paříže. Není vyloučeno, že ve Francii poznáme již osmého jiné vítěze E-Prix.

Vısledky:

1. Evans (Jaguar) 1:33:51.140, Lotterer (DS Techeetah) 0.979, 3. Vandoorne (HWA) 6.399, 4. Frijns (Virgin) 9.181, 5. Buemi (Nissan) 9,778.