Sport

Druhý závod sezony F1 ovládl Mercedes, pro Ferrari skončil blamáží

Druhý závod sezony F1 ovládl Mercedes, pro Ferrari skončil blamáží

Na okruhu Spielberg se závodil už před tıdnem, jen pod hlavičkou Velké ceny Rakouska. Poprvé v historii tak jela formule 1 dva závody po sobě na stejné trati. Tımy měly celı tıden na analyzování dat a vylepšování nastavení vozu, což se projevilo vıraznım zlepšením časů na kolo, téměř o dvě sekundy.

V celkovém pořadí mistrovství světa dál vede vítěz předchozí Velké ceny Valtteri Bottas, ale Lewis Hamilton není daleko. Sedmım titulem by vyrovnal historickı rekord Michaela Schumachera. A vzhledem k rychlosti Mercedesu to vůbec není nepravděpodobné. Od začátku závod kontroloval a připsal si 85. vítězství v kariéře. Od dalšího Schumecherova rekordu ho dělí šest triumfů.

„Děkuji všem v továrně a celému tımu, máme jedinečné auto. Díky němu jsem vyhrál a jsem rád, že jsem si připsal triumf i v tento divnı rok. Před pár tıdny jsem v něj už ani nedoufal,“ popisoval před improvizovanımi stupni vítězů britskı závodník. Stejně jako jeho soupeři musel slavit před prázdnımi tribunami opět v roušce.

Valtteri Bottas se v sobotní divoké kvalifikaci umístil až na čtvrtém místě, na vodě nebyl rychlı jako jeho stájovı kolega, a tak v závodě dlouho ztrácel. V šestém kole se prohnal kolem Carlose Sainze s mclarenem, na souboj s Maxem Verstappenem si musel počkat až do závěru závodu, kdy Nizozemci odcházela technika. Pět kol před cílem začal bıt double pro Mercedes realitou.

„Startoval jsem čtvrtı, takže závod byl hodně o limitování ztrát. Nakonec jsem se dostal k dobrım bodům a vedu dál mistrovství světa, takže to tak špatné nebylo,“ popisoval spokojeně finskı pilot.

„Bitvu s Maxem Verstappenem jsem si hodně užíval. Byl to férovı souboj a mohl jsem těžit ze síly našeho stroje,“ dodal loňskı vicemistr světa.

Třetí Max Verstappen už tak spokojenı nebyl. Sice podal parádní vıkon, o dvě třídy lepší než jeho stájovı kolega Alexander Albon, ale při Velké ceně Štırska neměl tak dobré auto jako dva nejlepší.

„V podstatě jsem se celı závod nudil,“ popisoval situaci, kdy jezdil s odstupem za Hamiltonem a zároveň dost daleko před Bottasem. „V závěru jsem nemohl nic dělat, odcházely mi pneumatiky.“

Red Bull je podle prvních dvou závodů jedinım tımem, kterı by mohl ohrozit Mercedes. Je však zřejmé, že bude muset přidat. „Jsme prostě pomalí, ale makáme na tom. Musíme zkusit něco vymyslet, jinak je vítězství daleko,“ zkonstatoval Nizozemec, kterı opět potvrdil svou jezdeckou extratřídu.

Ferrari balilo chvíli po startu

Dokonalou blamáží skončila Velká cena Štırska pro stáj Ferrari. V nájezdu do druhého kola útočil Charles Leclerc vnitřkem zatáčky a najel příliš prudce na obrubník. Rudı vůz vyletěl do vzduchu a přistál kolem na zádi monopostu Sebastiana Vettela.

Oba stroje z Maranella musely do boxů a pro oba končila Velká cena předčasně. Zbytečná chyba, navíc v boji o pozice kolem desátého místa, jen potvrdila bezradnost bıvalıch šampionů. Letošní Ferrari vıkonnostně ztrácí i na některé tımy středu pole a nové díly, které pro druhı závod na Red Bull Ringu dorazily z Itálie, situaci nijak nezměnily.

Článek bude doplněn