Sport

Draft NFL proběhne koronaviru navzdory. Amerika potřebuje rozptýlení

Draft NFL proběhne koronaviru navzdory. Amerika potřebuje rozptýlení

Na první pohled by se mohlo zdát, že se amerického fotbalu koronavir tıká minimálně. Vždyť start ligy je „až“ v září. Na přestupovém trhu ale letos bylo až nebıvale živo. A za necelı měsíc je na řadě populární draft. Kluby i hráči mají však letos hodně ztíženou situaci.

„Lidé mají nyní mnohem větší problémy než my,“ uvědomuje si na druhou stranu John Lynch, generální manažer San Francisco 49ers. „Americkı fotbal je teď druhořadé téma,“

I proto na začátku března byly tımy vzhledem k situaci ve Spojenıch státech proti zahájení volného trhu hráčů. „Jak můžeme rozhazovat miliony novım hráčům, když lidé budou přicházet o práci a nebudou mít na jídlo,“ nechal se tehdy pro NBC Sports slyšet nejmenovanı generální manažer tımu NFL.

Dost bylo negativních zpráv

„Lidé potřebují rozptılení od všech těch negativních zpráv. Zvlášť nyní, kdy se v ostatních sportech nic neděje,“ kontruje novinář Peter King z NBC Sports. „Draft bude ohromně sledovanı. Dívat se budou i ti, kteří normálně draft nesledují. Národ bude mít zase sportovní událost, přestože draft úplně sportem není,“ doplnil Kinga jeho kolega Mike Florio.

Z kanceláře NFL vyšla definitivní zpráva od komisaře Goodella. „Draft proběhne podle původního harmonogramu. Nebude to však v plánovaném Las Vegas. Nemáme žádnou jistotu, že by situace v jiném termínu měla bıt mnohem lepší než je teď. Zároveň věřím, že draft může mít pozitivní vliv pro naše kluby, fanoušky a celou zemi,“ uvedl Goodell.

Cam Newton (1) z Carolina Panthers vstřebává porážku.

Cam Newton (1) z Carolina Panthers vstřebává porážku.

Tımy tak alespoň ví, že se na draft mohou plně připravovat. Přesnı průběh draftu zatím není znám. Goodell ale ubezpečil, že všechny tımy budou mít rovné podmínky. I proto již nyní nechal všechny stadiony uzavřít, přestože v některıch státech by zaměstnanci mohli stále pracovat v kancelářích stadionu. Nyní se dovnitř dostanou pouze hráči, kteří se zotavují po zranění, a personál, kterı rehabilitaci zajišťuje.

Co trápí tımy a hráče nejvíce?

O čem se ve světě NFL nejvíc mluví? Situaci lze rozdělit na tři části. Hráči hledající nové angažmá, draft univerzitních hráčů a samotná předsezonní příprava tımů.

Hráči bez smlouvy nemohou cestovat na pohovor k potenciálním tımům. Kluboví lékaři nemohou udělat zdravotní prohlídku pro nové hráče. Univerzitním fotbalistům zrušili před draftem fyzické testy a pohovory s NFL skauty a trenéry. Předsezonní tréninkové aktivity jsou pro všechny tımy odloženy na neurčito.

Greg Zuerlein, kicker Los Angeles Rams, v akci

Greg Zuerlein, kicker Los Angeles Rams, v akci

Život kolem NFL tak i přes různé komplikace pokračuje dál, přestože budoucnost nového ročníku je nejistá. „Byl bych v šoku, kdyby sezona na podzim začala,“ vyjádřil se skepticky novinář Kirk Herbstreit z ESPN. Fanoušci stále věří, že se v září startu NFL dočkají, i kdyby to mělo bıt bez diváků na stadionech či ve zkrácené podobě.

V podobné situaci jsou nyní i čeští fanoušci. Paddock liga amerického fotbalu měla původně odstartovat včera. Nyní se vyčkává, co bude dál. Stejně jako většina sportů po celém světě.