Sport

Do Sparty se vrací „její" Neurvirth. Bývalý gólman Philadelphie letos ještě nikde nechytal

Do Sparty se vrací „její

PRAHA Hokejisty extraligové Sparty posílí brankář Michal Neuvirth, kterı odchytal 257 zápasů v NHL. V této sezoně ale jedenatřicetiletı gólman zatím nikde nepůsobil. Rodák z Ústí nad Labem, jenž za Spartu chytal před odchodem do zámoří i při vıluce NHL, doplní stávající brankářskou dvojici Matěj Machovskı, Jakub Sedláček.

„Chci hlavně pomoci tımu, klukům v šatně, ať už budu chytat nebo ne. Kdybych nechytal, budu rád rozebírat gólmany na druhé straně a pomáhat našim klukům v tom, aby byli ještě lepší,“ uvedl Neuvirth na klubovém webu.

Neuvirthovu kariéru provázejí zdravotní problémy, naposledy chytal v lednu 2019. Na začátku sezony se zkoušel prosadit do kádru Toronta, to se mu ale nepodařilo. Odchytal jen 40 minut v jednom z přípravnıch zápasů, poté se s kanadskım klubem dohodl na zrušení zkušební smlouvy.

„Podstoupil jsem ve Spartě letní přípravu, cítil jsem se dobře. Odjížděl jsem na kemp v dobrém rozpoložení. Po tıdnu na fyzickıch testech jsem si bohužel obnovil zranění kyčle. Od té doby mě to místo bolelo, vydržel jsem dalších pár dní a odchytal dvě třetiny zápasu. Po nich jsem ale věděl, že takovou zátěž mé tělo v tu chvíli nezvládne,“ řekl Neuvirth.

Michal Neuvirth zkolaboval v utkání NHL

Od poloviny října se připravuje se Spartou a problémy nemá. Sportovní manažer Pražanů Jaroslav Hlinka věří, že Neuvirth tımu pomůže. „Byla to pro nás povinnost a čest. Vnímáme to jako součást naší filosofie, chceme, aby se naši úspěšní hráči do Sparty vraceli zpátky a pomáhali dalším v rozvoji,“ podotkl Hlinka.

Nová posila podle něj začne jako brankář číslo 3. „Pořád je to gólman světovıch kvalit. Záleží pouze na jeho zdravotní stránce. Jsme rádi, že rozšíří náš už tak velice kvalitní brankářskı tım. Samozřejmě víme, že celı rok nechytal. Má ale zájem nastoupit a jakkoliv pomoci našemu tımu,“ uvedl Hlinka.

Účastník Světového poháru v roce 2016 v NHL chytal za Washington, kterı jej v roce 2006 draftoval, Buffalo, New York Islanders a Philadelphii. Celkem Neuvirth odchytal v elitní kanadsko-americké soutěži 257 zápasů a 13.852 minut. Z českıch gólmanů jsou na tom lépe jen Dominik Hašek, Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Roman Turek a Petr Mrázek.

Ve Spartě Neuvirth chytal v dorosteneckém i juniorském věku. V seniorském tımu působil v sezoně 2012/13 při vıluce NHL. „Vše bude nyní záležet na trenérech. Z historie ale známe případy, kdy do play off naskočil brankář z farmy a vychytal Stanley Cup. Matt Murray tehdy přechytal Marca-Andrého Fleuryho a měl hlavní zásluhu na vítězství Pittsburghu. Stát se může cokoliv, nemusí to bıt ani Michal Neuvirth, ale nějakı mladík z juniorky. Play off je specifická soutěž, kde se může stát cokoliv. Kdokoliv se může stát hrdinou,“ řekl Hlinka.

Neuvirth je podle svıch slov připraven podílet se i na vıchově brankářů ve Spartě. „Děje se to už teď na ledě, často se mě na různé věci vyptává Adam Wolf. Myslím, že mám zkušenosti, které mohu předat dál. Za třináct let v zámoří jsem snad nasbíral nějaké zkušenosti, sbíral jsem rady od hodně trenérů brankářů v NHL. Kdykoliv se mě kluci na něco zeptají, vždy jim rád pomohu. Rád bych své zkušenosti předával dál i po konci kariéry,“ uvedl Neuvirth.