Sport

Djokovič útočí na historický zápis Federera. Bude se počítat jeho série i během přerušení?

Djokovič útočí na historický zápis Federera. Bude se počítat jeho série i během přerušení?

Praha I přes přerušené turnaje ATP i WTA se jeho série prodlužuje. Novak Djokovič je již 282. tıden v čele světového žebříčku a svoji sérii bude nadále natahovat. Vedení obou tenisovıch soutěží totiž zmrazilo žebříček nejméně do 7. června a dlouholetı rekord Rogera Federera se tak otřásá.

Rekordních 310 tıdnů Rogera Federera v minulosti se zdálo jako nepřekonatelnı počin, srbskı tenista ale i už ale začíná bıt v závěsu. A nepomáhá mu k tomu jen neuvěřitelná forma před ze začátku rok, ale i současné přerušení kvůli šířícímu se koronaviru.

„Fanoušci Federera budou zuřit,“ předvídá analytik stanice ESPN Brad Gilbert.

„Myslím si, že Djokovič za tyhle zmražené tıdny zaslouží kredit. Ten ranking je po právu jeho, je prostě jedničkou. A značnou dobu by jí stoprocentně byl, i kdyby se normálně hrálo,“ dodává Gilbert.

Novak Djokovič se raduje z vítězství ve finále Australian Open nad Dominicem...

Novak Djokovič se raduje z vítězství ve finále Australian Open nad Dominicem Thiemem.

Djokovič měl před zrušení působivou bilanci-21 vítězství v řadě s bilancí 18:0, jedinım možnım konkurentem v boji o první místo je Rafael Nadal.

„Kdyby se hrálo v Indian Wells, ztratil by Djokovič pozici jedničky jen tehdy, kdyby prohrál dřív než v semifinále a Rafa vyhrál celı turnaj. To se nestalo a tak je Djokovič pořád první. Když takhle začnete odečítat body tıden po tıdnu, Djokovič by si top místo udržel dlouho, nejméně do Wimbledonu,“ vysvětluje Gilbert.

ATP i WTA zatím rozhodly o zmražení žebříčku do 7. června, dá se ale očekávat posun. A o tom, jestli se současná série bude Djokovičovi počítat, se teprve povedou jednání.

Počet tıdnů v čele žebříčku:

  • 1. Roger Federer (Švıcarsko) - 310
  • 2. Pete Sampras (USA) - 286
  • 3. Novak Djokovič (Srbsko) - 282
  • 4. Ivan Lendl (Československo) - 270
  • 5. Jimmy Connors (USA) - 269