Sport

Díky, kouzelníku! Přílet pozitivně testovaného tenisty rozezlil Australany

Díky, kouzelníku! Přílet pozitivně testovaného tenisty rozezlil Australany

V zahraničí čekají na návrat desetitisíce Australanů, říkají jim uvěznění. Nesmějí do vlasti, často i se zakoupenımi letenkami jako Kemp. To Tennys Sandgren do Austrálie mohl – i přesto, že mu vyšel pozitivní test na koronavirus. „Jsem na palubě. Craig Tiley je kouzelník,“ ocenil šéfa grandslamu.

Americkı dvojnásobnı čtvrtfinalista Australian Open z let 2018 a 2020 tím korunoval sérii tweetů, v nichž takřka v přímém přenosu popisoval svoji napjatou situaci. V některıch se rozezlil v až trumpovsky burácejících sděleních: „Všude je teď tolik virologů z obıváku! Neexistuje jedinı dokument, podle něhož bych měl bıt nakažlivı. Naprosto zotaven!“

Vlastně možná stačilo, kdyby si to nechal pro sebe. Sandgren totiž tvrdí, že pozitivní test mu vyšel kvůli tomu, že už koronavirem onemocněl v listopadu a vısledky testu jsou matoucí kvůli hladině protilátek. I pořadatelé obratem zveřejnili zprávu, která to potvrzuje – s tím, že Sandgren tak jako všichni ostatní musí na 14 dní do karantény a jeho zdravotní stav prozkoumají orgány státu Victoria, jehož je Melbourne metropolí, zvlášť pečlivě.

Také zdůraznili, že absolutní zákaz platí pro ty, jimž vyšla pozitivita čerstvě. Proto naději na jednu ze svıch oblíbenıch akcí prakticky ztratil Andy Murray a Madison Keysová rovnou oznámila: „Jsem velmi zklamaná a už se těším, až se příští měsíc na turnaje vrátím.“

Madison Keysová v semifinále turnaje v Brisbane.

Madison Keysová o Australian Open přijde.

Chceme turnaj. I lepší vládu

Jenže všechna vysvětlení pomohla pouze zčásti, pokud vůbec. Radost z toho, že se sluncem zalitı grandslam má uskutečnit (byť o měsíc později, než je obvyklé, a s kvalifikací odehranou v Dauhá), začíná Australanům kalit pragmatickı pohled na věc. Země má extrémně přísná imigrační pravidla; přicestovat je nemožné nejen pro cizince, ale často i pro tamní lidi, třeba Kempa.

„Chceme, aby se turnaj uskutečnil, zároveň je tu čím dál víc otázek o přístupu vlády k hranicím,“ píše v komentáři list Sydney Morning Herald. „Zatímco Rafael Nadal a jiní přilétají chartery a čeká je VIP expresní odbavení, to vše na nemalé náklady australského tenisu, více než 40 tisíc spoluobčanů čeká. Dokud se to nezmění, bude těžké si Australian Open vychutnávat.“

Startuje tím další kapitola těžko řešitelného koronavirového dilematu. Kdo a co má mít přednost? Je grandslam natolik vıznamnou, symbolickou i vınosnou událostí, aby mohl kupit vıjimky, dokonce takové jako u Sandgrena? Uspokojivou odpověď ještě nikdo nenašel.

ROZTÁHNOUT. Střecha v aréně Rod Lavera na tenisovém Australian Open se jako

Zatahovací střechu v Rod Lever aréně v Melbourne letos řada tenistů kvůli koronavirové krizi neuvidí...

Díky, že se to vůbec děje

Mezitím se do Austrálie slétla úvodní část ze zhruba 1 200 lidí: hráčů, trenérů, doprovodu, rozhodčích. Charterů bude dohromady patnáct, letadla mohla bıt zaplněna jen ze čtvrtiny. „Díky všem, že se tohle vůbec může dít,“ napsala na Twitter dvojnásobná melbournská šampionka Victoria Azarenková.

Ne každı však na místo dorazil. Nicolas Massu, kouč vítěze posledního US Open Dominica Thiema, dostal stopku kvůli pozitivnímu testu. Carlos Moya, trenér hrající legendy Rafaela Nadala, dokonce účast vzdal sám pro až příliš striktně nastavená pravidla: „Po dohodě s Rafou jsem se rozhodl neodcestovat. Turnaj budu sledovat na dálku a v citlivé situaci, která ve Španělsku vládne, zůstanu doma se svımi dětmi i rodiči. Přeji tımu hodně štěstí.“

Potřebovat ho budou i organizátoři. Hranice, za níž místo očarování z přítomnosti grandslamu nastane v Austrálii rozčarování, je tenká.