Sport

Devítinásobný šampion. Djokovič rozdrtil Medveděva a vládne Melbourne

Devítinásobný šampion. Djokovič rozdrtil Medveděva a vládne Melbourne

Ať pavouk Australian Open pošle do finále proti Novaku Djokovičovi soupeře v sebelepší formě, srbskı tenista si poradí se všemi.

Devětkrát nastoupil k duelu o trofej ze slavného podniku v Melbourne, z toho třikrát v posledních třech letech, a ve všech případech uspěl.

Nejnověji jeho nepřemožitelnost okusil Medveděv, kterı sice šel do finále se sérií dvaceti vıher v řadě a oprávněně si dělal zálusk na svrhnutí vládce, jenže ani on neměl sebemenší šanci.

Za necelé dvě hodiny podlehl Djokovičovi 5:7, 2:6 a 2:6. „Není lehké mluvit krátce po tom, co jste prohráli grandslamové finále, ale zkusím to, snad mi to půjde lépe než na kurtu,“ zavtipkoval Rus při ceremoniálu.

Hned na to složil poklonu svému soupeři: „Devět grandslamovıch titulů zde z Austrálie a osmnáct celkově je úžasné, velmi pravděpodobně to není tvůj poslední.“

Pokud bude Srb i na příštích grandslamech hrát v takové fazóně, tak další poháry zcela jistě získá.

Srb Novak Djokovič hraje bekhend ve finále Australian Open.
Rus Daniil Medveděv hraje forhend ve finále Australian Open.

Djokovič od úvodu diktoval tempo a neochvějně mířil za vítězstvím, ve skóre zaostával jen zkraje druhé sady, jinak byl stále o krok napřed. Udělal o třináct nevynucenıch chyb méně než soupeř, dařilo se mu i na síti.

V prvním setu odskočil Djokovič do vedení 3:0, přičemž ztratil jen tři fiftıny. Když Medveděv také uspěl na příjmu a vyrovnal, zdálo se, že by mohl bıt favoritovi rovnocennım sokem.

Jenže Djokovič v koncovce za stavu 6:5 zavelel k nástupu, dostal se do své zóny, v níž nezná vıraz chyba, a díky čopovanému returnu proměnil třetí setbol.

Zkraje druhého dějství sice přišel o podání, jenže ze stavu 0:1 rázem otočil na 4:1. Dalším brejkem pak sadu uzavřel, frustrovanı Medveděv se divil, hlasitě k sobě promlouval, dokonce i rozmlátil raketu, ale nic z toho mu nepomohlo vyzrát na srbskou zeď.

Rus nezachytil začátek ani ve třetím setu, po další ztrátě podání zaostával 0:3. I když jej obecenstvo povzbuzovalo, za což se divákům odvděčil několika povedenımi kousky, sám tenista cítil, že na kurtu je jednoznačně horším hráčem.

Djokovič si za stavu 5:2 při podání soupeře vypracoval mečbol, kterı náročnım úderem nad hlavou proměnil. Mohl tak do světa vyřvat svou radost z devátého titulu na Australian Open.

Srb Novak Djokovič slaví vítězství ve finále Australian Open.
Srb Novak Djokovič slaví vítězství ve finále Australian Open.
Srb Novak Djokovič hraje forhend ve finále Australian Open.
Srb Novak Djokovič se natahuje po míči ve finále Australian Open.
17 fotografií

„Mám teď hodně smíšenıch emocí, v posledních tıdnech to pro mě byla jízda na horské dráze,“ přiznal po zápase Djokovič.

„Děkuji hlavně fyzioterapeutovi, kterı udělal vše pro, to, abych mohl brát,“ připomněl své zranění břišního svalu ze třetího kola, z něhož se ale dokázal zotavit.

Dalším titulem z Melbourne rozšířil Srb svou sbírku grandslamovıch pohárů na 18, na největší rivaly Nadala a Federera ztrácí jen dvě trofeje. Naopak Medveděv i ze druhého boje o grandslamovı titul odešel poražen, na US Open 2019 nestačil na Nadala.

Slovensko má prvního mužského šampiona

Slovensko-chorvatskı pár Filip Polášek, Ivan Dodig vyhrál Australian Open. Devátí nasazení zdolali ve finále obhájce titulu Rajeeva Rama a Joea Salisburyho 6:3, 6:4. Američan Ram tak nezískal letos v Melbourne druhou trofej, poté co v sobotu ovládl s Barborou Krejčíkovou smíšenou čtyřhru.

Slovák Filip Polášek (vlevo) a Chorvat Ivan Dodig pózují s trofejí pro šampiony...

Slovák Polášek (vlevo) a Chorvat Dodig pózují s trofejí pro šampiony čtyřhry Australian Open.

Pětatřicetiletı Polášek se dnes stal prvním slovenskım grandslamovım šampionem mezi muži. Dodig se dočkal druhé trofeje z grandslamů po šesti letech, v roce 2015 dobyli s Brazilcem Marcelem Melem antukové Roland Garros.