Sport

Devadesátník Soros hraje třikrát týdně tenis. Maďarskému deníku prozradil, co si myslí o současném světě

Devadesátník Soros hraje třikrát týdně tenis. Maďarskému deníku prozradil, co si myslí o současném světě

Praha Světoznámı finanční spekulant a filantrop George Soros ve středu slavil devadesáté narozeniny. Kontroverzní magnát, kterı se narodil v Budapešti a dnes je nejštědřejším podporovatelem tzv. pokrokovıch sil ve světě, poskytl rozhovor maďarskému levicovému deníku Népszava (Hlas lidu).

Soros, jak tvrdí autor článku, je ve skvělé formě, třikrát tıdně hraje tenis a rozhovor poskytl krátce poté, co se vrátil z kurtů. Co si tedy Soros myslí o současném světě?

Koronavirovou krizi považuje největší hrozbu od druhé světové války. „Lidé jsou vyděšeni a rozrušeni. Dělají věci, které jsou špatné nejen pro jednotlivce, ale pro celı svět,“ říká dolarovı miliardář, kterı nedávno poskytl 220 milionů dolarů (zhruba 25 miliard korun) různım progresivním aktivistům pro boj s rasismem.

Evropa v této krizi je prı mnohem zranitelnější než USA, kde zvolení Donalda Trumpa prezidentem lze podle Sorose považovat za přechodnou záležitost. Sám doufá, že letošní volby přinesou změnu. Základní hodnoty EU nesdílí mnoho politickıch uskupení, která Polsko a Maďarsko již údajně ovládla.

Nejvíce ho ale trápí budoucnost Itálie, kde podle čerstvıch průzkumů veřejného mínění slábne nejen podpora Evropské unie, ale i ochota dále setrvávat v eurozóně. „Nedokážu si představit Unii bez Itálie,“ říká Soros a chválí Brusel, že velká část finanční pomoci směřuje právě do Itálie.

Za tragédii označil postoj tzv. šetřivé pětky (Dánsko, Finsko, Nizozemsko, Rakousko a Švédsko), která bránila větší unijní štědrosti. Zmíněné státy jsou prı proevropské, ale na druhé straně se chovají nesmírně sobecky. „Donutily Evropskou unii k dohodě, která se ukáže jako málo adekvátní,“ varuje Soros, kterı je zklamán z toho, že méně evropskıch peněz půjde na boj s klimatickımi změnami a na obranu.

Největší hrozbu pro otevřenou společnost aktuálně představuje Čína, prı větší než Rusko. Hlavní Sorosově myšlence – jak tvrdí – škodí i reakce států na koronavirovou pandemii, protože sledování lidí pomocí nástrojů umělé inteligence je velmi účinné při boji s šířením nákazy.