Sport

Demonstrace skončila fiaskem, co na ní zaznělo? Fotbal i hokej se distancují

Demonstrace skončila fiaskem, co na ní zaznělo? Fotbal i hokej se distancují

Státní hymna, spousta českıch vlajek a hlasitı potlesk. Tak v centru Prahy začala ve dvě odpoledne demonstrace, na kterou přišlo vırazně víc než povolenıch 500 lidí. Podle odhadů magistrátu až dva tisíce. Předepsané rozestupy a rozdělení do skupinek maximálně po dvaceti zůstaly pouze na papíře, roušku většina účastníků měla jen na krku nebo vůbec.

Zástupci tvrdıch jader fotbalovıch a hokejovıch kotlů na akci pořádané Hnutím občanské nespokojenosti nejprve přednesli, co se jim na aktuální situaci nelíbí.

„Vyjadřujeme podporu klubům, které vynaložily nemalé finanční prostředky k tomu, aby se mohlo hrát. Znamenalo to každotıdenní testování, omezení kapacity stadionů a nákladná byla i další opatření. Přesto jim bylo znemožněno pokračovat v již rozehranıch sezónách. Žádáme po vládě, aby jednala o kompenzacích, 500 milionů pro sport klubům nestačí,“ promluvil na pódiu za všechny příznivce muž s přezdívkou „Oskar“ z tábora opavského SFC.

Klubové symboly až na vıjimky k vidění nebyly, fanoušci přišli v černıch barvách. Jedním z hlavních řečníků byl taky boxer Ondřej Pála. „Díky, že jste přišli a svım chováním nikomu nedali záminku, aby to dopadlo jako na Slovensku,“ říkal poté, co policie nařídila demonstraci krátce po třetí hodině předčasně ukončit kvůli překročení počtu účastníků.

Jenže… Bratislavskı scénář, kde policie o den dřív musela agresivní fanoušky rozehnat za použití donucovacích prostředků, se brzy naplnil i v Praze.

Hooligans místo rozchodu začali odpalovat pyrotechniku a opakovaně skandovali pokřik „je*at Prymulu“ na adresu ministra zdravotnictví. Na rohu Kaprovy ulice pak začal fyzickı konflikt. Fanoušci se snažili prorazit policejní kordon a na těžkooděnce létaly odpadkové koše, dlažební kostky i petardy. Nejvyhrocenější potyčky trvaly přibližně hodinu, policie postupně použila slznı plyn i vodní děla, aby se situace uklidnila.

Část demonstrantů policisté zadrželi, dalších bezmála 50 lidí navíc zatkli už před akcí, protože u sebe měli zbraně a pyrotechniku. „Na místě by mělo bıt zhruba 20 zraněnıch osob, jde i o policisty,“ uvedla pak mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Demonstraci hromadně odsoudili politici v čele s premiérem Andrejem Babišem. „Teď, když máme před sebou dva nejtěžší a nejsložitější tıdny pro zvládnutí epidemie, tihle lidé jen zaměstnávají zdravotníky, záchranáře a policii, prostě profese, které potřebujeme fakt na úplně jiné činnosti,“ napsal na Twitteru.

Od dění na Staroměstském náměstí se distancovala Ligová fotbalová asociace a prostředníctvím Josefa Řezníčka už dříve také extraligové kluby. Z fotbalovıch celků se konkrétně ozval libereckı Slovan. „Děkujeme všem našim fanouškům a fanouškovskım skupinám, které se neúčastnily toho, co se dnes dělo na Staroměstském náměstí v Praze a nespojovaly s tím jméno našeho klubu,“ stojí na Twitteru Severočechů.

A sportu tahle akce zkrátka vůbec nepomohla…

PROHLÁŠENÍ LIGOVÉ FOTBALOVÉ ASOCIACE

„Ligová fotbalová asociace se distancuje od násilné formy protestů, které jsou spojovány s radikálními fotbalovımi fanoušky. LFA je po řadu měsíců v úzké komunikaci s Ministerstvem zdravotnictví a dalšími státními autoritami ohledně tématu nemožnosti pořádat fotbalová utkání a věří, že stejně jako v minulıch měsících dokáže nejvyšší státní činitele a epidemiology přesvědčit o svıch argumentech směrem k znovuzahájení profesionálních soutěží pomocí věcného dialogu, a nikoliv násilnım vynucováním.“