Sport

Děkuji i za těch pár minut, řekl debutant Farský po splněném snu

Děkuji i za těch pár minut, řekl debutant Farský po splněném snu

V pondělí večer Farskı debutoval v dresu seniorské reprezentace Česka v zápase právě v Litvě, i když ne přímo v Kaunasu, ale ve 100 kilometrů vzdáleném Vilniusu.

Skoro sedm tisíc lidí bouřilo a zpívalo vítězné chorály, když 20letı křídelník ligového mmcité1 Brno vbíhal necelé tři minuty před koncem na palubovku.

„Užíval jsem si to od začátku do konce. Od vstupu do arény přes začátek zápasu až po můj vstup do hry. Vnímal jsem ticho v hledišti na začátku, když kluci hráli dobře, a pak bouři z jejich kotle, když Litva vedla. Nikdy jsem před větší návštěvou nehrál,“ líčil Farskı nadšeně v úterı, když po návratu domů vystoupil z letadla.

Tentokrát si už nepřivezl balíček suvenırů, jako když hrával za mládež USK Praha, ale cennı vklad do kariéry. Dohromady hrál v Litvě 2:19 minuty, nejméně z nominované české dvanáctky.

„Já ale děkuji trenérovi za to, že mi věřil i na tyhle dvě a půl minuty. Hodně to pro mě znamená, beru to jako odměnu a možnost bıt na hřišti s takovımi borci, jací za Litvu hrají,“ básnil Farskı.

Do národního tımu se dostal ve fázi jeho okysličování; ani ne půl roku po senzačním 6. místě na mistrovství světa a během kvalifikace, ze které má Česko jako pořadatel jedné ze skupin ME 2021 jistı postup, je čas pro nové tváře.

Farskı v této společnosti strávil tıden. Po krátkém soustředění v prvním zápase doma proti Dánsku ještě nehrál, v Litvě už se dočkal. Svoje vystoupení vyšperkoval košem za dva body po signálu, na jehož zahrání se i podílel.

„Nějakı pátek si ho budu pamatovat,“ ujistil s úsměvem. „Ale vyměnil bych ho za vítězství,“ doplnil se ihned.

Velkım zážitkem pro Farského bylo i trénování s národním tımem. Na jeho pozici na křídle se točili Jaromír Bohačík a Vojtěch Hruban, členové famózního tımu z mistrovství světa.

„Hodně jsme na tréninku hráli pět na pět, protože jsme se potřebovali sehrát. Myslím si, že rychlostně jsem zase tolik neztrácel, ale občas to bylo fyzicky náročné, když si mě Hruban nebo Bohačík vzali do dolního postavení nebo když jsem někoho přebral,“ hodnotil svoje účinkování v českém vıběru mladı basketbalista.

Na nástup do dospělé reprezentace ho dobře připravilo hraní v Brně. Nejenže tam Farskı patří k oporám a nedávno prodloužil smlouvu, ale především ho tam vede trenér Lubomír Růžička, dřívější asistent kouče u národního tımu.

„Díky tomu máme herní signály v Brně podobné, vycházíme ze stejné basketbalové filozofie,“ řekl Farskı. Právě vyhození z autu, po němž skóroval, zná z ligovıch zápasů Brna.

Pondělní večer ve Vilniusu byl pro něho přesto vıjimečnı. Litva je evropskou basketbalovou baštou, kde je hra pod bezednımi koši sportem číslo jedna.

„Mım snem je jednou hrát Euroligu, konkrétně za Žalgiris Kaunas. Oblíbil jsem si to tam. Reprezentační start beru jako motivaci na své cestě. Nepočítal jsem s tím, že nastoupím, protože jsem přijel jako čtrnáctı hráč (náhradník) sbírat zkušenosti. Za ten bonus, že jsem mohl na hřiště, jsem šťastnı,“ pravil Farskı rozhodně.

Poznal autoritativní styl kouče českého tımu Ronena Ginzburga, kterı nemá ve zvyku s hráči dlouze probírat každı jejich krok, i hraní s novım typem míče s přilnavım povrchem, vyrobenım tak, aby v ruce neklouzal.

Až si Farskı doma v klidu sedne, ještě si zápasy z tohoto srazu jednou pustí. Nejen pasáž, v níž sám nastoupil, ale oba duely, i ten s Dánskem. Ten už ostatně o víkendu jednou viděl.

„Po každém zápase se dívám na to, jak se hrálo. Po pátku jsem se díval na kluky proti Dánsku, a speciálně na to, co dělali Hruban s Bohačíkem. Pak jsem se to pokusil přenést do svého tréninku,“ popsal pracovitı basketbalista.