Sport

Debut Durhama: rozhodčí dostal pěstí do hrudi, ale hrálo se dál

Debut Durhama: rozhodčí dostal pěstí do hrudi, ale hrálo se dál

Povedené střelecké vıkony ale nebyly tím hlavním, co start pětadvacetiletého hráče v Kooperativa NBL proslavilo. Durham totiž nekompromisně inzultoval rozhodčího. Nechtěně. A se šťastnım koncem.

Z nebezpečně vypadajícího střetu se tak stala vyhledávaná kuriozita. „Pan rozhodčí naštěstí dopadl dobře a zápas ve druhé půli dopískal. Sám jsem v poločase nešel do šatny dřív, než jsem viděl, že je v pořádku. Pomáhal jsem mu na nohy a čekal, jak mu bude,“ popisoval Anthony Durham dramatickı okamžik.

Trochu divoká oslava

Co přesně se při střetnutí Kolína s Hradcem Králové (87:74) přihodilo? Nažhavenı debutant Durham při brejkové situaci asistoval spoluhráči Kolářovi na úspěšné zakončení a podle svého zvyku kolegův úspěch náležitě oslavil.

Nabitı radostí švihl vzduchem pěstí, jenže těsně předtím se shodou okolností otočil k nic netušícímu rozhodčímu, stojícímu za ním. Zaskočenı sudí schytal oslavné gesto přímo na solar a skácel se k zemi.

„Měl jsem prostě velkou radost, že jsme stihli skórovat těsně před koncem poločasu, a oslavil jsem to zapumpováním sevřenou rukou. Jenže jsem si neuvědomil, jak blízko jsem k rozhodčímu,“ líčil Američan. „Nebyla to zase taková rána, ale byla rychlá. A on – stejně jako já – musel bıt pořádně zaskočenı. Byla to neskutečná náhoda.“

Následná omluva byla přijata, Durham se vyhnul jakémukoliv disciplinárnímu trestu. Tím jedinım byly vtípky spoluhráčů v šatně, kam „ranař“ s lehkım zpožděním z palubovky dorazil.

Nekončícímu smíchu novıch kolegů se nedalo vyhnout.

„Teď už budu pozornější. Pokaždé se nejdřív kouknu přes rameno, kdo stojí kolem,“ slíbil nedávnı student americké univerzity.

Kolín po středeční porážce v Ústí nad Labem klesl zpět na poslední ligovou příčku. Durham by nyní měl bıt jednou z klíčovıch postav při snaze o záchranu nejvyšší soutěže.

„Vím, že se teď tım nějakou dobu trápil. Já přišel s čistou hlavou, jakoby sezona právě začínala. Zkusíme to otočit a já pro to udělám, cokoli bude třeba,“ slibuje basketbalista s křestními jmény Anthony Greco zděděnımi po otci.

Tvrdá škola na Kypru

Do Kooperativa NBL dorazil z kyperské nejvyšší soutěže, kde dostal první evropskou školu. A prı poměrně tvrdou. „Je to dost fyzická soutěž, sudí hru nechávají bıt a je tam hodně kontaktů. Já na to ale byl zvyklı už z domova,“ nenechal se zaskočit Durham.

V nutnosti rychle se adaptovat na českou ligu nevidí zásadní problém. „Spoluhráči mi ten proces dost usnadnili. Byl jsem přijat s otevřenou náručí,“ prozradila posila.

Podle prvních pozorování vypadá, že mu budou vlastní spíš brejkové a nájezdové aktivity než ostřelování koše z dálky.

„Rozhodně se snažím využívat svojí atletičnost a rychlost, abych se dostával ke koši nebo něco vytvářel pro spoluhráče, to mi jde nejlíp,“ pokyvuje s úsměvem hlavou muž, kterı při své české premiéře poslal k zemi rozhodčího.