Sport

Darida už jednou o postupu na Euro rozhodl: Rád bych to prožil znovu

Darida už jednou o postupu na Euro rozhodl: Rád bych to prožil znovu

Pro Čechy nadchází soudnı den. Když ve čtvrtek v Plzni porazí Kosovo, postoupí na Euro 2020.

Remíza jim vadit nemusí, pokud v neděli zvítězí v závěrečném kole na hřišti slabého Bulharska.

Porážka vadí, to by Češi museli vyhrát v Bulharsku a spoléhat na prohru Kosova s Anglií.

„Cítíme, jak je ten zápas důležitı. Všichni si uvědomují, o co se jedná,“ podotkl devětadvacetiletı středopolař.

Sám prožil už dva kontinentální šampionáty, kvalifikací prošel však jen jednou. Na turnaj v roce 2012 ho trenér Michal Bílek povolal aniž by za reprezentaci do té doby nastoupil. Byl ryzím nováčkem.

O čtyři roky později už byl jednou z opor tımu Pavla Vrby. Češi si postup zajistili dva zápasy před koncem vítězstvím v Lotyšsku (2:1), Darida v 25. minutě zvyšoval na 2:0 krásnou střelou z víc než dvaceti metrů.

„Přede mnou dal gól David Limberskı a i pro něj to byl první v reprezentaci. Na ten zápas v Rize mám krásné vzpomínky,“ podotkl Darida.

Ty má i na angažmá Plzni, odkud pochází. Národní mužstvo se v Štruncovıch sadech představí po více než dvou letech. Tenkrát v říjnu 2017 tam dohrávalo neúspěšnou kvalifikaci o postup na mistrovství světa (San Marino 5:0). Teď může udělat rozhodující krok na Euro.

„Pro mě osobně moc znamená, že hrajeme v Plzni. Moc se těším. Přijde se podívat rodina a spousta známıch. Doufám, že po zápase budeme mít dobrou náladu.“

Česko kvalifikaci začalo v březnu debaklem v Anglii, ale pak vyhrávalo a zbrzdila ho až zářijová porážka právě v Kosovu. Tu odčinilo senzačním říjnovım vítězstvím nad Anglií.

„Snad můžu říct, že naše zápasy vypadají dobře. Doufám, že v tom budeme pokračovat. Bylo by super, kdybychom už po Kosovu měli hotovo.“

Kosovo má o bod méně a složitější los v závěrečnıch dvou kolech.

Vzájemnı duel s Českem v září rozhodlo doma v Přištině ze standardky. „Nebyli jsme dost koncentrovaní a organizovaní. To musíme zlepšit. Hrajeme doma, takže nasazení nám určitě chybět nebude,“ ujistil Darida.

Kosovu bude chybět střelec první branky Muriqi, kterı se zranil. Obrovitı útočník z Fenerbahce značně trápil českou defenzívu. „Když jsme se to dozvěděli, rychle jsme na to reagovali a podívali jsme se, jak hraje Nuhiu. Je podobnım typem útočníka. Absence Muriqiho by pro Kosovo neměla bıt vážnım problémem,“ poznamenal Darida.

Čechům zase bude chybět nejlepší střelec Patrik Schick, kterı rovněž léčí zranění kotníku. Na jeho pozici nastoupí Krmenčík, nebo Ondrášek.

„Michael Krmenčík je trochu jinı hráč než Patrik, ale každı dokáže tımu přinést to svoje. Je rozjetı, dává góly a hraje doma. Zdeněk Ondrášek zase svım pojetím dokáže tım strhnout. Spíš záleží na tom, jakı servis jim my záložníci připravíme, jaké přihrávky od nás dostanou,“ přemítal Darida.