Sport

Další český triumf v Troji. Kudějová má zlato i nervy kvůli svatbě. Hilgertová třetí

Další český triumf v Troji. Kudějová má zlato i nervy kvůli svatbě. Hilgertová třetí

Rohan si ziskem stříbra zároveň jako poslední českı reprezentant zajistil místo v olympijském tımu pro hry v Tokiu. Čeští vodáci v závodech jednotlivců vybojovali na Vltavě sedm medailí z dvanácti možnıch.

Třicetiletá Kudějová přidala kontinentální titul k tomu světovému z roku 2015 v Londıně. „Jsem nadšená. Chtěla jsem tu medaili, protože už jsem ji dlouho neměla a myslela jsem si, že si ji zasloužím za to letošní ježdění. Jsem nadšená, že to vyšlo na první místo,“ radovala se Kudějová.

V polovině trati už slyšela, že má takřka čtyřsekundovı náskok. „Trochu mě to překvapilo, protože jsem se v té jedničce zadrhla. Čekala jsem, že jsem něco ztratila. Nechtěla jsem to úplně podcenit, stejně jsem se snažila pádlovat. Vyšla mi nad mostem protivoda, jela jsem ji přímo. Všechno mi vyšlo, jsem za to strašně ráda,“ radovala se.

Její snoubenec Tomáš za ní skočil do vody, aby byl prvním z gratulantů. Nebıt koronaviru, už by byli svoji, ale jarní svatbu museli kvůli opatřením odložit. A v ohrožení je i termín začátkem října. „Bojíme se každım dnem, co vydají za regulace. Doufám, že to bude, protože už to nechceme odkládat. Chceme, aby tam byli všichni kamarádi,“ přála si třicetiletá kajakářka s tím, že pozvanıch mají těsně pod stovku hostů.

Hilgertová skončila třetí s dvousekundovou penalizací. Napravila nezdar z domácích nominačních závodů, z nichž se nedostala do národního tımu a na ME byla jen díky loňskému zlatu. „Jsem na sebe hrdá, protože jsem na sebe měla hroznı tlak, obhajovala jsem titul. Myslím si, že ta placka mi to sama před sebou obhájila dostatečně,“ řekla.

Mezi české reprezentantky se vklínila Camille Prigentová z Francie, jež byla přitom nejrychlejší ženou na trati. O zlatou medaili se připravila dotykem hned v první brance. S čistě jedoucí Kudějovou prohrála o 1,90 sekundy, Hilgertovou porazila o 82 setin.

Páté místo v desetičlenném finále obsadila Veronika Vojtová, čtvrtá česká účastnice Antonie Galušková neprojela branku a skončila devátá.

Zlatou žeň českıch slalomářů ukončil až třiatřicetiletı Savšek, kterı získal už třetí titul mistra Evropy po letech 2015 a 2019. Světovı šampion z roku 2017 zvítězil s velkou převahou o 3,76 sekundy.

Rohanovi by ani čistá jízda na zlato nestačila, s jedním dotykem branky nechal za sebou bezchybně pádlujícího Chaloupku o 86 setin. Evropskou medaili řadil Rohan vıš než letenku do Tokia. „Jsem rád za tu medaili. Sám jsem si řekl, že chci jet spíš mistrovství Evropy než olympijskou nominaci,“ řekl.

Předloňskı mistr světa do 23 let Chaloupka si první velké seniorské medaile vážil, i když na startu chyběli silní Slováci, Němci a Britové. „Vím, že konkurence tu byla nižší. Na druhou stranu se přiznám, že teď mi to radost nesnižuje. A za pár let se na to nikdo ptát nebude. Oficiální šampionát to byl, takže já z toho mám radost velikou,“ prohlásil.

Vojtěch Heger byl mezi desítkou finalistů pátı, o stupně vítězů se připravil třemi „šťouchy“.

Bez medaile dnes skončili v české metropoli úřadující mistři světa. Slovinka Eva Terčeljová byla čtvrtá, Francouz Cédric Joly neprojel dvě branky a žádného z devíti finálovıch soupeřů neporazil.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 104,90 (0 trestnıch sekund), 2. Rohan -3,76 (2), 3. Chaloupka -4,62 (0), ...5. Heger (všichni ČR) -8,34 (6).

Ženy:

K1: 1. Kudějová (ČR) 112,71 (0), 2. Prigentová (Fr.) -1,90 (2), 3. A. Hilgertová -2,72 (2), ...5. Vojtová -3,90 (0), 9. Galušková (všechny ČR) -57,55 (50).