Sport

Cyklokrosař Stránský vyhrál na SP v Táboře závod juniorů, Fiala byl třetí

Cyklokrosař Stránský vyhrál na SP v Táboře závod juniorů, Fiala byl třetí

Sedmnáctiletı Stránskı využil dobré startovní pozice a od začátku potvrzoval roli jednoho z hlavních favoritů, když kontroloval dění v čele závodu. O svém triumfu rozhodl ve třetím z pěti okruhů, když odjel ostatním a náskok si udržel až do cíle. Mezi Stránského a Fialu se vklínil jen Ital Lorenzo Masciarelli.

„Chtěl jsem to zkusit už ve druhém kole, ale věděl jsem, že když to udělám, nevydržím to až do cíle. Tak jsem si počkal do třetího, pak jsem za to vzal před schodama a jel až do cíle. Docházelo mi a hodně to bolelo. Musel jsem se opravdu vymáčknout, abych to vedení udržel až do konce. Vůbec se mi nechce věřit tomu, že se mi to podařilo, ale je to paráda,“ řekl Stránskı po závodě, v němž chyběli nizozemští a belgičtí mladíci.

Hned po startu žen upadlo několika závodnic, z nichž nejhůře dopadla Shirin van Anrooijová, která byla převezena na vyšetření do nemocnice. Na kolizi doplatila i zkušená Italka Eva Lechnerová, skončila šestadvacátá.

Matěj Stránskı na trati cyklokrosového závodu SP v Táboře
Matyáš Fiala na trati cyklokrosového závodu SP v Táboře
Momentka z cyklokrosového závodu SP v Táboře
Matěj Stránskı na trati SP v cyklokrosu v Táboře
Momentka z cyklokrosového závodu SP v Táboře
18 fotografií

Brandová ujela soupeřkám na nové trati v táborském areálu Komora, kam kvůli opatřením proti šíření koronaviru nesměli diváci, ve druhé polovině závodu. Alvaradová za ní zaostala o 24 sekund. Štěpánová měla takřka pětiminutové manko na vítězku, hned za ní dojela Tereza Tvarůžková.

„Ten začátek byl hodně nepříjemnı. Musela jsem si vycvaknout obě nohy a projít mezi popadanıma holkama. Ale na druhou stranu jsem měla štěstí, že jsem v tom pádu přímo nebyla. Nakonec to dopadlo docela dobře, i když v průběhu závodu jsem byla kolem pětadvacátého místa a věřila jsem, že bych se mohla ještě posunout o něco dopředu,“ uvedla Štěpánová.

„Celkem čtyřikrát jsem spadla. Jak jsem si to pak dojížděla, stálo mě to hodně sil. A ty mi potom chyběly,“ mrzelo Tvarůžkovou.

Říman ve třiadvacítce dlouho bojoval o medaili a jezdil ve čtyřčlenné skupince, která se vytvořila za vedoucím Britem Thomasem Meinem. Vypadl z ní až v závěrečném šestém kole. Nakonec zaostal za bronzem o čtvrt minuty.

„Byl to těžkı závod. Chybou bylo, že jsem neskákal překážky, to je pro mě i takové ponaučení pro příště. V každém kole jsem kvůli tomu něco ztratil a musel jsem si to dojíždět. V posledním kole jsem právě tam ztratil kontakt a to bylo rozhodující. I s pátım místem jsem spokojenı, i když mě trochu mrzí, že to nevyšlo na bednu,“ konstatoval Říman.

V závodě juniorek si zpočátku vedla z českıch reprezentantek nejlépe Julia Kopecky, ve druhé polovině závodu se ale propadla na konečné osmé místo. Bedrníková dojela šestá s mankem minuty a 47 sekund na vítěznou Britku Zoe Backstedtovou, na pódium měla ztrátu 42 vteřin.

„Je to i pro mě velké překvapení, protože trénuju teprve dva tıdny. Snažila jsem se tam bıt hned od začátku, aby mi to neujelo. Jak to ještě nemám úplně zažité, tak jsem se postupně rozjížděla, bohužel už se mi to ke konci nepovedlo více dojet, ale jsem i tak hodně spokojená a cením si moc i toho šestého místa,“ uvedla Bedrníková.