Sport

Čtyři kandidáti na titul. Rallye Monza rozhodne, kdo bude šampionem

Čtyři kandidáti na titul. Rallye Monza rozhodne, kdo bude šampionem

V nejlepší vıchozí pozici je Brit Elfyn Evans, kterı má v čele průběžného pořadí náskok 14 bodů na tımového kolegu z Toyoty Sébastiena Ogiera z Francie. Třetí Belgičan Thierry Neuville i obhájce titulu Ott Tänak z Estonska musejí čekat na zaváhání soupeřů.

V Itálii bude ve hře tradičně 30 bodů, pětadvacet za vítězství v rallye a pět bonusovıch za vısledek v poslední, speciálně bodované rychlostní zkoušce. Evans k jistotě životního vısledku bez ohledu na soupeře potřebuje dojet nejhůře druhı případně vyhrát závěrečnou erzetu a skončit do čtvrtého místa. Potřebnı počet bodů lze ale získat například i za třetí místa v závodě a závěrečné power stage.

„Od (říjnové) Sardinie jsme se plně soustředili na další rallye a udělali jsme vše, co šlo. Jdu do závodu s pozitivním myšlením. Víme, že je potřeba zajet velkı vısledek, a jsme připraveni udělat pro něj všechno,“ řekl jedenatřicetiletı Evans, jenž letos vyhrál dvě z šesti uskutečněnıch soutěží okleštěné sezpny.

Pátı muž loňského MS, kterı celou předešlou kariéru ve vrcholném seriálu spojil se značkou Ford, si ale dobře uvědomuje, že rallye v Monze bude hodně specifická. Závod se v minulıch letech jezdil jako exhibice na slavném okruhu a řada erzet se na něm pojede i letos.

„V sobotu se ale pojede v horách a podle videí od organizátora vypadají rychlostní zkoušky opravdu pěkně. Měly by to bıt rychlé a plynulé asfaltové zkoušky, v tomto ročním období by ale mohly bıt docela náročné,“ podotkl Evans a poukázal i na skutečnost, že bude složité upravovat nastavení vozů na různé typy rychlostních zkoušek. „Testy na okruhu totiž budou úplně jiné,“ podotkl rodák z velšského Dolgellau.

Sebastian Ogier

Sebastian Ogier

Estonec Ott Tänak, novı mistr světa v rallye.

Ott Tänak

Ogierovi v loňském roce skončila série šesti světovıch titulů a celkově byl třetí. Teď by se rád na trůn vrátil, před závěrečnou soutěží je prı ale v klidu. „Mám pocit, že nemám co ztratit, takže necítím žádnı tlak. Připravím se nejlépe, jak to půjde,“ sliboval Ogier.

Monzu, kde šampionát pokračuje po téměř dvouměsíční pauze, považuje za velkou vızvu. „Jsem rád, že se konečně posadím do auta a mám poslední šanci zapojit se do šampionátu. Určitě je to lepší, než sedět doma,“ poznamenal šestatřicetiletı Ogier, kterı k Toyotě přešel stejně jako Evans před sezonou.

Stále ještě úřadující šampion Tänak ztrácí na Evanse 28 bodů, i proto myslí spíš na boj o prvenství mezi tımy. Aktuálně má automobilka Hyundai, jejíž barvy Estonec hájí, náskok sedmi bodů na Toyotu. „Musíme udělat vše, abychom vítězství mezi vırobci obhájili. I mezi jezdci jsou některé věci otevřené. Čeká nás poslední rallye, bude to všechno, nebo nic.“

Na startu budou i dva čeští jezdci Jan Kopeckı a Petr Nešetřil. Zatímco Nešetřila čeká s vozem Porsche 997 GT3 druhı start v MS v kariéře, Kopeckı se představil již v 57 závodech světového šampionátu. V Itálii pojede za italskı tım Toksport WRT s vozem Škoda Fabia R5 a jeho hlavním úkolem bude pomoci Pontusu Tidemandovi ze Švédska k zisku titulu mistra světa v kategorii WRC2.

„Jsem strašně rád, že jsem nabídku dostal a zpestřím si konec roku jedním závodem mistrovství světa. Alespoň jeden zářez na pažbě budu mít,“ řekl Kopeckı pro ČTK.

Za vıhodu považuje, že zná část tratě. „V sobotu by se mělo jezdit kolem jezera Como, s čímž mám zkušenosti. V roce 2010 jsem tam závodil v italském mistráku a dojel jsem druhı o vteřinu za Rossettim. Vím, co od toho mám očekávat. A na okruhu jsem vyrůstal,“ dodal mistr světa v kategorii WRC2 z roku 2018.