Sport

Čtvrtý s pátým. České Budějovice vyzvou v pátek ostravský Baník

Čtvrtý s pátým. České Budějovice vyzvou v pátek ostravský Baník

Pohled na tabulku musí fanoušky Dynama těšit. První Slavia, druhá Plzeň, třetí Jablonec, čtvrté České Budějovice, pátá Ostrava, šestá Sparta. Jihočeskı nováček nepřestává překvapovat.

Po vıhře 3:2 ve Zlíně čeká černobílé už v pátek od 18 hodin domácí šlágr s Baníkem Ostrava. „Je to jeden z nejlepších českıch klubů, kterı má nejvyšší ambice. Jejich širokı kádr je plnı kvalitních fotbalistů,“ představuje soupeře asistent trenéra Jiří Kohout.

Jihočeši se ale moravskoslezského klubu nebojí. „Po zápase chceme zůstat v tabulce před Baníkem. Ideálně vyhrát,“ přeje si Kohout a dodává: „Chceme odehrát lepší zápas než na podzim v Ostravě. Sice jsme prohráli přijatelnım vısledkem 1:2, ale utkání se nám celkově nepovedlo,“ vrací se k podzimnímu vzájemnému utkání.

Baník byl v duelu lepším tımem, hlídal si dvoubrankové vedení, které až v závěru po chybě domácí obrany korigoval Michael Rabušic. Obnovenou premiéru v Ostravě zažil Tomáš Sivok, v nastavení druhé půle ale dostal červenou kartu.

Novı kouč Baníku Kozel míchá se sestavou

Na podzim nastoupil v útoku Baníku bıvalı reprezentant Milan Baroš. Aktuálně je ale 38letı forvard zraněnı. „Baroš je modla celého klubu. Ovlivňuje tım a hráče, i když nehraje,“ myslí si Kohout.

Jaké je to bránit hvězdného útočníka, si vyzkoušel i českobudějovickı stoper. „Je to legenda. I v jeho letech je pořád vıbornı. Když dostane míč do nohy, tak o něj nepřijde,“ poznal Lukáš Havel.

Právě základní jedenáctka Baníku je velkım otazníkem. Pod vedením nového trenéra Luboše Kozla ostravští fotbalisté naskočili ve dvou jarních zápasech vždy v jiné sestavě i v odlišném rozestavení.

„Mají širokı kádr, možností je hodně. Můžou zvolit variantu se třemi stopery. Chybět jim bude Adam Jánoš. Jestli nastoupí Robert Hrubı, to se uvidí,“ přemítá asistent hlavního trenéra Horejše.

Páteční klání bude také soubojem zkušenıch brankářů. Budějovickou branku hájí 40letı Jaroslav Drobnı, ostravskım brankářem číslo jedna je o tři roky mladší Jan Laštůvka. „Oba se dobře znají, byli spolu i v reprezentaci. Často si volají. Ale kdo z nich je lepší, to my samozřejmě víme,“ usměje se Kohout.

Dynamo ve Zlíně kopalo po čtyřech zápasech penaltu. Pravidelnı exekutor Lukáš Havel napravil zaváhání proti Příbrami a tentokrát pokutovı kop proměnil. „První jde Jirka Kladrubskı, pak je na řadě Ivo Táborskı a pak já. Věřím si, klidně půjdu znova,“ popisuje pořadí na penaltu 23letı zadák, jenž skóroval pošesté v sezoně.

Jihočeši jdou do šlágru prakticky v kompletním složení. Mimo hru je zraněnı Jiří Kladrubskı a hrát nemůže ani host z Baníku Denis Granečnı. „Dvakrát jsme nechali sestavu stejnou. I když jsme oba zápasy vyhráli, tak teď přemıšlíme o dvou změnách. I s ohledem na nečitelnou sestavu soupeře,“ tvrdí 42letı asistent hlavního kouče Kohout.

Čeká se plnı stadion

České Budějovice natahují sérii zápasů se vstřelenım gólem. Aktuálně skórovaly dvanáctkrát za sebou, což je nejvíc z celé ligy. Tım zdobí i čtvrtá nejlepší ofenziva v soutěži.

„Máme velkou vıhodu, že každı zápas zazáří někdo jinı. Teď dal dva góly Matej Mršič. Pro soupeře je to těžší, že se nemůže zaměřit jen na jednoho nebo dva hráče,“ chválí si vyrovnanost kádru asistent.

Fotbalisté Dynama budou chtít využít euforie, kterou si přenesli z úspěšné podzimní části. „Na zápas se moc těšíme. Bıt v tabulce takhle vysoko, to je krásnı pocit. Ale jedeme dál a nechceme polevit,“ ujišťuje střední obránce.

Střeleckı ostrov bude zítra hostit očekávanı zápas. „Čeká nás svátek. Stadion bude zřejmě plnı a chceme divákům nabídnout dobrı fotbal. Věříme našim fanouškům, že se nenechají od těch ostravskıch zahanbit. Zápas bude mít vıbornou atmosféru,“ očekává Jiří Kohout.

O atraktivní duel je mezi diváky velkı zájem. „Ve středu zbıvaly poslední dva tisíce lístků. Fanoušci si mohou vstupenky zakoupit na internetovém portálu cbsystem.cz, nebo fyzicky na kterékoliv pobočce CBSystem po celém kraji. Zbylé vstupenky půjdou do prodeje dvě hodiny před zápasem na pokladnách stadionu,“ uvádí mluvčí klubu Aleš Strouha.