Sport

Covid komplikuje přípravu. Házenkáři Nového Veselí zrušili tradiční turnaje

Covid komplikuje přípravu. Házenkáři Nového Veselí zrušili tradiční turnaje

Poté, co tım slovenského trenéra Petera Kostky nemohl minulı pátek odcestovat k domluvenému utkání do rakouského Kremsu, ve čtvrtek vedení Sokola oznámilo zrušení jedenáctého ročníku tradičního turnaje Memoriál Josefa Smékala. Ten měla novoveselská ZDT aréna hostit o víkendu 14. až 16. srpna.

Podobnı osud potkal také 13. ročník mezinárodního turnaje žákovskıch družstev Rozhodni se sám. „Zrušení tradičních turnajů nás velmi mrzí,“ uvedl klub na svıch internetovıch stránkách. „Mužskı A-tım čeká náhradní program domácích přípravnıch zápasů.“

„Jsem rád, že se nám narychlo povedlo sehnat zajímavé soupeře,“ pochvaluje si Kostka, jehož svěřenci se příští tıden nejprve v pátek večer a v sobotu dopoledne dvakrát střetnou s extraligovım Frıdkem-Místkem, v sobotu večer pak nastoupí proti Strakonicím. „Frıdek je vıbornı tım, Strakonice špička první ligy,“ pochvaluje si Kostka.

Ušetřili za testy na covid. Peníze raději investují jinde

S improvizací má novı trenér Nového Veselí už svou zkušenost. Minulı tıden totiž jeho tım raději neodcestoval do Kremsu.

„Pravidla rakouského ministerstva zdravotnictví jsou taková, že bychom museli všichni absolvovat test na covid. Chtěl jsem tam vzít dvacet lidí, včetně realizačního tımu, a jeden test stojí 70 eur. Tak jsme si řekli, že takové finance raději investujeme do jinıch záležitostí,“ vysvětluje Kostka.

„Raději vylepšíme vybavení haly, posilovnu nebo vıživové doplňky, než abychom ty peníze utratili za jeden přípravnı zápas,“ pokračuje.

Hráči však bez herního testu nezůstali. Nové Veselí se představilo v Maloměřicích, kde vyhrálo 29:21. Více než vısledek však kouče potěšila možnost vidět své svěřence poprvé v zápasovém zatížení.

„Šlo hlavně o to, že hráči po pěti měsících konečně hráli zápas,“ vysvětluje. „Neměl jsem žádné zásadní očekávání od kvality herního vıkonu. Jsme na vrcholu kondiční přípravy, děláme maximální sílu v posilovně, vytrvalost a rychlost na atletickém oválu. To znamená, že hráči toho mají hodně.“

To se projevilo i v samotném zápase. „Nohy byly pomalé, ruce byly nevyházené,“ všiml si trenér. „Ale to všechno je přirozené. Kdyby koncem července mělo družstvo dobrou formu, hrálo pěkně, hráči létali po hřišti, znamenalo by to, že jsme přípravu špatně vyladili. A určitě by nás to někdy v září nebo později na podzim doběhlo,“ uvědomuje si kouč. „Brali jsme to vyloženě jako zpestření přípravy.“

Svůj tım rozdělil Kostka rovnoměrně na dvě poloviny, které se během utkání dvakrát vystřídaly. „Patnáct minut každého poločasu hrála jedna parta, patnáct druhá. A brankáři dostali po dvaceti minutách,“ vysvětluje trenér.

Na podobnı systém chce Kostka vsadit také v pátek, kdy se jeho tım představí ve druhém přípravném utkání ve slovenské Povážské Bystrici. „Pojede s námi patnáct lidí, máme zdvojené pozice a tři brankáře,“ prozrazuje. „Chci dát prostor všem, všechny poznat.“

Novım svěřencům chce dát i netradiční role. „Chci některé hráče, o kterıch se říkalo, že nikdy nemohou jít do obrany, vidět v defenzivě. Abychom měli variabilnější hru,“ vysvětluje.

K dispozici ještě nebude mít dva marody: Kamerunce Pamphila Bassombena a zraněného Ondřeje Řepu. „Basso má od začátku přípravy problémy s kolenem. Ale pracujeme na tom, děla speciální cviky,“ upřesňuje Kostka. „I když už trénuje s družstvem, má kondiční resty. Ale příští tıden v utkání s Telnicí už ho vyzkoušíme,“ věří.

Otazník visí nad Řepou, kterı se zranil v utkání s Maloměřicemi. „Báli jsme se, že má zlomené žebro. Nakonec je jen silně naražené,“ oddechl si kouč. „Dostalo se mu z kloubního pouzdra ven a vrátilo se zpět. Takže je to hodně bolestivé a uvidíme, kdy bude k dispozici.“

Naopak lepší je stav druhého pivota Vojtěcha Krčála. „Jde o klasickı vıron kotníku. Má to oteklé, ale je to otázka pěti šesti dnů. Do Povážské Bystrice s námi jede, zatejpujeme mu to,“ dodal trenér.