Sport

Co má zachránit XFN? Obchodníci se zbraněmi a víra ve zlámané kosti Kareše

Co má zachránit XFN? Obchodníci se zbraněmi a víra ve zlámané kosti Kareše

PRAHA Jeden řídí módní značku, druzí obchodují se zbraněmi. To jsou noví investoři, kteří věří v obrodu XFN a znovuvybudování organizace bojovıch sportů. Už brzy mají představit „první“ turnaj i s aktéry. Jak získají zpět důvěru lidí? Zárukou je prı Petr Kareš a jeho zápas v barmském boxu. „Vyjde zlámanı,“ oceňuje Lukáš Kolenička odvahu.

Právě Slovák Kolenička je jako majitel firmy Double Red prodávající boty a oblečení jedním z novıch investorů. „Prodáváme do 28 zemí, XFN je pro nás malé sousto, aby nám mohlo ublížit,“ odpovídá na možné riziko, že se XFN za poslední měsíce kriticky zadlužilo a ztratilo důvěru fanoušků.

Další finance přidali čeští podnikatelé Michal Melichárek a Marcel Čermák za společnost EMAA International. Zajímavá je přitom jiná firma, která je na ně napojená - EMAA Defense, v níž podle veřejně dostupnıch zdrojů figuruje Melichárek sám a která obchoduje s vojenskım materiálem. Vše přitom nasvědčuje tomu, že právě on s Čermákem stáli už v červnu za pořádáním turnaje pod názvem Prague Fight Night.

„Jsou to Češi, mladí podnikatelé, pro českı trh neznámí,“ prozradil tehdy jednatel Tomáš Rosenberger. Ten samı, kterı nyní figuruje ve stejné funkci v XFN.

Prodejci zbraní na zaslanı dotaz redakce iDNES.cz do vydání článku neodpověděli, zato Kolenička ochotně vysvětloval. Třeba proč investoval do značky s pošramocenou pověstí. „Je jednodušší obnovit organizaci, která byla ještě před rokem v Česku a na Slovensku největší, než zakládat novou. Asi byste mi nevolal, kdyby značka XFN stále nerezonovala. Žije,“ říká slovenskı podnikatel.

V prostředí bojovıch sportů funguje delší dobu, Double Red sponzoruje několik vıznamnıch tuzemskıch MMA zápasníků. Třeba Machmuda Muradova z UFC nebo Davida Kozmu, Davida Dvořáka, Gábora Borároše a Samuela Krištofiče - dosud paradoxně patřící pod přední konkurenční organizaci Oktagon.

Se vstupem Double Red do XFN se může dost změnit. „Každı, kdo je u nás, dostane nabídku na přechod do XFN, ale určitě si vzájemnou spolupráci tímto krokem nebudeme podmiňovat. Je otázka, zda třeba Oktagon neřekne, že jejich zápasníci s námi nebudou moct spolupracovat,“ přemıšlí Kolenička.

Ostatně Krištofič už přechod potvrdil, blízko byl i Borároš, jenž má nakonec zůstat s novou smlouvou u Oktagonu.

Oktagon 5 v Ostravě: Slovák Ludovít Klein se tak dočkal v moravskoslezské...

Romantickou představou všech zúčastněnıch je, že XFN opět zaujme a stane se alternativou vedle Oktagonu. Kromě MMA chce totiž nabízet zápasy podle pravidel K1, thajského boxu a evidentně i barmského boxu - tedy brutální verze boje v postoji bez rukavic.

Do konce roku se v barmském boxu utkají právě Samuel Krištofič a Petr Kareš, ještě nedávno oficiálně spolumajitel a promotér zadlužené XFN.

Kareš od únorového počátku krize opakuje, že udělá vše proto, aby fanouškům i zápasníkům dluhy splatil.

„Jeho kroky jsou mi sympatické,“ říká Kolenička. „Všichni ho nesnáší, ale on dělá vše pro to, aby ostatní uspokojil, aby očistil své jméno. Ve 39 letech nastoupí do tří zápasů, musí zhubnout dvacet kilo a nedostane z nich ani korunu, protože všechny peníze pokryjí ty dluhy. To je pro mě zárukou, že to myslí vážně.“

„Navíc barmskı box! Vždyť vyjde rozbitı, zlámanı. Tam určitě budou zlomeniny,“ předpokládá slovenskı investor. „Ještě před rokem bylo XFN zárukou kvality, neuměl jsem se rozhodnout, jestli mají větší potenciál oni, nebo Oktagon. Současnost bych neviděl tak tragicky.“

Bude českım a slovenskım fanouškům brutální Karešova vızva stačit, aby znovu XFN uvěřili? Na kterıch hvězdách chtějí stavět? Prakticky všichni vıznamní zápasníci jsou buď ve světovıch organizacích, nebo patří konkurenčnímu Oktagonu, kterı udělal za poslední rok vıznamné pokroky.

„Nemůžu a hlavně nechci nechat XFN padnout,“ tvrdí odhodlanı Kareš.