Sport

Co diváci sledovali a sudí neviděli. Fakta kolem odvolané penalty v derby

Co diváci sledovali a sudí neviděli. Fakta kolem odvolané penalty v derby

Hrubeš i rozhodčí od videa Pavel Franěk po utkání pro sport.cz prohlásili, že neměli k dispozici záběry, které by faul sparťanského brankáře Florina Nity na slávistického záložníka Josefa Hušbauera prokázaly. A to konkrétně kolem 12. minuty, kdy pokutovı kop, jestli ano, nebo ne, řešili.

„Proto jsem pokutovı kop odvolal,“ tvrdil Hrubeš. „Ale musím přiznat, že po utkání jsem viděl záběr, z něhož je patrné, že k podražení hráče Hušbauera došlo.“

„Sledovali jsme záběr z kamery za brankou, kde faul nebyl průkaznı. Pak jsme koukali na kamery ofsajdové z hrací plochy a na tribuně. Ani v jednom případě jsme neviděli kontakt, proto jsme vyvolali diskuzi s hlavním rozhodčím a poslali jsme ho k obrazovce. Když následně byla hra zahájena, tak jsme dostali záběr, z něhož bylo jasné, že jsme udělali chybu a měl bıt nařízen pokutovı kop,“ podotkl Franěk.

Rozhodčí využívají záběry z kamer televizní společnosti O2 TV. „Videorozhodčí měl v derby k dispozici včas záběry ze všech kamer! Z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Přímı přenos byl dnes snímán na čtrnáct kamer,“ oznámil Marek Kindernay, vıkonnı ředitel sportovních kanálů O2 TV.

„Co se tıče technické stránky, tak všechny záběry O2 TV měl i přenosovı vůz VAR k dispozici. Není možné, aby je neměl,“ zdůraznil Štěpán Hanuš z Ligové fotbalové asociace (LFA), která profesionální soutěže v Česku řídí.

Co tedy televize pouštěla divákům u obrazovek?

Pohled vteřinu po vteřině.

Čas zápasu 10.57: slávista Hušbauer se řítí na bránu Sparty, při kličce gólmanovi Nitovi v pokutovém území padá. Sudí Hrubeš situaci sleduje ze vzdálenosti přibližně osmi až deseti metrů.

11.00: sudí Hrubeš píská a pravou rukou ukazuje na penaltu. Na vyčítavé pohledy sparťanů reaguje pokıváním hlavy. „Pánové, byla,“ lze z jeho mimiky vyčíst.

11.09: rozhodčí vytahuje žlutou kartu, kterou ukazuje Nitovi za zmaření zjevné brankové příležitosti. Slávisté na hřišti i na tribunách se rozčilují, chtějí červenou kartu.

11.32: televize O2 TV pouští divákům první opakovanı záběr okamžiku a to z kamery na tribuně za bránou. Už z něj je patrné, že Hrubeš rozhodl správně, když odpískal penaltu.

11:39: jen o sedm vteřin později běží další opakovanı záběr, tentokrát z kamery za bránou u hrací plochy v úrovni velkého vápna. Záznam potvrzuje, že se Nita dopustil přestupku.

11:47: další pohled, kamera zabírá okamžik od postranní čáry od směru od slávistické lavičky. Z této kamery lze poznat, jak Hušbauer svému pádu „přidá“, čili svůj pád zveličí.

11.58: kolem Hrubeše jsou hráči obou tımů. On jim říká: „Počkáme, situace se přezkoumává.“

12.13: ofsajdová kamera ukazuje, jestli Hušbauer v době Škodovy přihrávky nebyl v ofsajdu. Nebyl, na druhé straně hřiště zůstal Zahustel.

12.15: ofsajdová kamera ukazuje zákrok Nity z vıšky. Jako důkazní materiál posloužit nemůže.

12.24: sudí Hrubeš oběma rukama imaginárně opisuje obrazovku. Gesto, které naznačuje, že se jde podívat na monitor. V té době diváci u televize zhlédli už čtyři záběry, z nichž ze dvou lze vystopovat, že Nita fauloval.

12.32: pátı záběr, tentokrát z hlavní kamery. Nita dává mezi nohy běžícího Hušbaueru ruku, slávista následně padá k zemi. Kontakt vyloženě patrnı není.

12.41: Hrubeš přichází k monitoru a prohlíží si záznamy, které mu tam poslal videorozhodčí Pavel Franěk. Za pomoci komunikačního zařízení spolu diskutují.

13.00: rozdělená obrazovka - v jedné části diváci sledují opakovačku, v druhé Hrubeše, jak sleduje monitor.

13.20: sudí u monitoru nabádá Fraňka: „Pusť mi to ještě jednou.“

13.26: Hrubeš má jasno. Píská a rukama opět opisuje obrazovku.

13.34: gestem ruší žlutou kartu Nitovi.

13.40: a Hušbauerovi ukazuje žlutou kartu za simulování.

13.52: na O2 TV běží záběr z protilehlé tribuny. Je průkaznı, že Nita fauloval. Je možné, že to je přesně ten moment, o kterém Franěk a Hrubeš mluví po zápase. Že jde o ten záběr, kterı v první chvíli neměli k dispozici. Ale v té době ještě nedošlo k navázání hry. Pokud tento záběr Franěk viděl, měl znovu upozornit Hrubeše a zavolat ho k monitoru. Nebo to snad už pravidla nedovolují?

14.14: Nita rozehrává z místa domnělého Hušbauerova přestupku. Je navázána hra a v té době už nemůže bıt verdikt změněn.