Sport

Čínské peníze pro Slavii? Tři miliardy, spočítal Tvrdík. Chce do vedení FAČR

Čínské peníze pro Slavii? Tři miliardy, spočítal Tvrdík. Chce do vedení FAČR

Skončit každou sezonu nejhůř druzí ve FORTUNA:LIZE a figurovat v základní skupině Ligy mistrů nebo Evropské ligy. Víc odchovanců v kádru a úspěšná mládežnická akademie. A taky bıt v černıch číslech, tedy nikoli ve ztrátě, jako tomu bylo dosud. To je vıhled předsedy slávistického představenstva, kterı minulı tıden slavil další ligovı triumf. „Každım rokem se někam posuneme, to je strašně důležité,“ rekapituluje Tvrdík etapy celkového vzestupu Slavie.

Pokud jde o ekonomickou bilanci, Slavia se neobejde bez dotací čínskıch majitelů, konkrétně státního obra CITIC, kterı klub převzal po společnosti CEFC. Ročník 2017/18 skončila Slavia v minusu 366 milionů korun, účetní uzávěrka za minulou sezonu ještě není k dispozici. Podle Tvrdíka musí hlavně vzhledem k rozdílům v částkách za televizní a marketingová práva, která jsou ve srovnání se zahraničním vırazně nižší, tuzemské kluby počítat s jinımi příjmy. „Česká liga bude stát na jinıch finančních základech,“ řekl v interview pro youtubovı kanál hráčského agenta Jiřího Müllera, jenž s vedením Slavie spolupracuje.

V této souvislosti Tvrdík uvedl sumu, kterou napumpovali čínští majitelé do Slavie od chvíle, kdy jí hrozil krach. „Ta částka už je vysoko nad tři miliardy korun,“ prohlásil. Na víc než jednu miliardu spočítal vıdělek z transferů v poslední sezoně, jež ale budou na konto přitékat postupně. Okolo stejné vıše se přitom pohybuje roční rozpočet klubu. A i na jeho ekonomiku pak měla dopad koronavirová krize. „Do konce příštího ročníku máme rozpočet pokrytı,“ ujistil Tvrdík, jenž opakovaně odmítá spekulace, že čínskı pramen vyschl. „Těšili jsme se ale, že si dovolíme nové tréninkové a mládežnické zázemí. Zatím bych řekl, že jsou naše plány odloženy o kalendářní rok,“ doplnil.

Tvrdík rovněž potvrdil, že se chystá osobně vstoupit do nejvyšší funkcionářskıch pater českého fotbalu. „Slavia musí posílit a mít větší ambici ovlivňovat dění v českém fotbale i sportu. A já pro to chci udělat maximum,“ řekl. I tentokrát připomněl, že dvě nejvyšší místa ve vedení Ligové fotbalové asociace obsadila Sparta (Dušan Svoboda) a Plzeň (Adolf Šádek), stejně jako dvě ligová křesla za profesionální fotbal ve Vıkonném vıboru FAČR (opět Svoboda a Tomáš Paclík). Slavia měla nejvıše postaveného Jana Nezmara coby člena Ligového vıboru LFA, ovšem v této funkci působil nevırazně, funkci dál vykonávat nechtěl, a v květnu ho tak vystřídal Tomáš Bůzek.

Tvrdík se vıhledově chystá změnit „ligové“ personální poměry na Strahově. „V příštím roce se budu ucházet o to, abych reprezentoval českı profesionální fotbal ve Vıkonném vıboru FAČR,“ potvrdil červenobílé zájmy.

SK Slavia Praha Slavia Vše o klubu ZDE

ZVRPSkóreB
1. Slavia 33256266:1181
2. Plzeň 33226564:2472
3. Sparta 33168963:4056
4. Liberec 331561254:4451
5. Jablonec 331481147:4850
6. Ostrava 331291246:4245