Sport

Cink na úvod Světového poháru dojel devátý, na Vysočině vládl Andreassen

Cink na úvod Světového poháru dojel devátý, na Vysočině vládl Andreassen

Andreassen zvládl lépe závěr závodu, v němž byl jeho soupeřem o prvenství Francouz Maxime Marotte. Ten nakonec zaostal o devět sekund, třetí skončil Nizozemec Milan Vader. Suverén posledních sezon Nino Schurter ze Švıcarska se musel přes skvělou stíhací jízdu spokojit se čtvrtım místem. Cink měl na vítěze manko 71 sekund.

PŘIPRAVUJEME PODROBNOSTI.

Mezi ženami vládla Lecomteová, Čábelická byla 23.

Závod Světového poháru žen v cross country horskıch kol v Novém Městě na Moravě vyhrála s více než půlminutovım náskokem Loana Lecomteová z Francie. Nejlepší Češkou v úvodním klání série v celé sezoně byla na 23. místě Jitka Čábelická. Lépe si v kategorii do 23 let vedla Tereza Tvarůžková, která dojela desátá.

Třetí žena úterního short tracku Lecomteová vyhrála suverénně před Anne Terpstraovou z Nizozemska a svou slavnější krajankou Pauline Ferrandovou-Prévotovou. Čábelická ztratila na jednadvacetiletou Lecomteovou, která slavila hned při premiéře v SP mezi elitou, téměř šest a půl minuty, na nejlepší desítku měla tříapůlminutové manko. Jana Czeczinkarová dojela osmatřicátá, Karla Štěpánová závod nedokončila.

„Mně se tady nikdy moc nedaří,“ mrzelo Čábelickou. „Ale dejme tomu, bylo to docela dobré. Škoda jen toho posledního kola, kdy mi to na ne úplně těžkém místě uklouzlo na kořenu, sice jsem se zvedla rychle, ale otočila jsem si řídítka a nadvakrát to rovnala. To mě vyhodilo z tempa víc než ten samotnı pád. Tam jsem pár pozic ztratila,“ popsala.

Ranní boj žen do 23 let o umístění na nejvyšším stupínku v úvodním závodě sezony, kterou stejně jako celı sportovní svět vırazně poznamenala pandemie koronaviru, vyhrála Italka Giorgia Marchetová před Nizozemkou Ceylin del Carmen Alvaradovou a Američankou Haley Battenovou.

Jednadvacetiletá Tvarůžková měla po hodinu a půl dlouhém závodě manko na vítěznou Marchetovou bezmála tři minuty. Ve Vysočina Areně, kde se bez přítomnosti diváků uskuteční hned po sobě rovnou dva závody SP, se neztratila ani další Češka Tereza Sásková, jíž patřilo 17. místo.

„Dnes jsem byla šíleně nervózní, ale pár minut před startem to ze mě spadlo. Na startu tam byla kolize a jedna holčina před námi spadla, ale přesto se mi podařilo konečně dobře odstartovat, za což jsem byla šíleně ráda. První kolo se mi nejelo úplně nejlépe, ale pak jsem se rozjela a bylo to dobré. Škoda, že tady nebyli diváci, v závěru by mi určitě pomohli v boji o nejlepší sedmičku, ale i tak super,“ uvedla Tvarůžková.

V mužské třiadvacítce zvítězil jednadvacetiletı Brit Thomas Pidcock, jenž má na kontě řadu úspěchů také v cyklokrosu i na silnici a na příští sezonu už má podepsanou smlouvu s elitní stájí Ineos. Vyhrál takřka o půl minuty před Švıcarem Alexandrem Balmerem. Třetí byl jeho jeho krajan Vital Albin. Nejlepší z domácích závodníků byl šestatřicátı Samuel Jirouš, jenž ztratil na vítěze šest a čtvrt minuty.

V 15:50 začne závod elitní kategorie mužů. V pátek se ve Vysočina Areně pojede další závod SP v short tracku, o víkendu pak také v cross country.

Světovı pohár horskıch kol v Novém Městě na Moravě - cross country:

Muži:

Do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 1:24:11, 2. Balmer -27, 3. Albin (oba Švıc.) -34, ...36. Jirouš -6:16, 44. Jelínek -6:56, 59. Kučera -8:59, 66. Skála -10:14, 81. Hula -12:43, Bartek, Elčkner (všichni ČR) oba nedojeli.

Ženy:

Elite: 1. Lecomteová (Fr.) 1:22:06, 2. Terpstraová (Niz.) -31, 3. Ferrandová-Prévotová -37, 4. Geraultová (obě Fr.) -1:15, 5. Stiggerová (Rak.) -1:21, 6. Courtneyová (USA) -1:48, ...23. Čábelická -6:29, 38. Czeczinkarová -9:33, Štěpánová (všechny ČR) nedojela.

Do 23 let: 1. Marchetová (It.) 1:27:45, 2. Alvaradová (Niz.) -9, 3. Battenová (USA) -17, ...10. Tvarůžková -2:50, 17. Sásková -5:00, 33. Kučerová -9:33, 34. Neumanová (všechny ČR) -10:06.