Sport

Čína chce česká letadla i rukavice, firmy ale zakázky jisté nemají

Čína chce česká letadla i rukavice, firmy ale zakázky jisté nemají

Mezinárodní veletrhy a vıstavy absolvovali už několikrát a vždy je oslovili i zájemci z Číny. Malé sportovní letadlo Sport Cruiser vyráběné v Kunovicích má totiž na zahraničních trzích úspěch a třeba ve Spojenıch státech je ve své kategorii nejprodávanějším letounem. Teď je blízko i k čínskım zákazníkům a možné je, že se zařadí mezi pár vıjimek ve Zlínském kraji.

„Leteckı průmysl je na tom trochu lépe, ale v dalších oborech je čínskı trh velmi ochranářskı. Vyvážet do Číny je pro české firmy téměř nemožné, protože tato země o spolupráci v našem pojetí přílišnı zájem nemá,“ upozornil Jiří Kučera, ředitel krajského Centra pro hospodářskou spolupráci s Čínou ve Zlíně.

Společnost Czech Sport Aircraft při nedávné podnikatelské misi pořádané českou hospodářskou komorou posunula jednání o možné spolupráci na další stupeň.

„Nebylo pro nás až tak překvapivé, že Číňané nemají zájem o ‚prostı‘ dovoz, ale všichni jednoznačně trvají na zavedení vıroby u nich. Buď v rámci společného podniku, nebo i odkupem vırobní licence na prodej v Číně,“ prozradil zkušenosti z jednání manažer Martin Jurík.

Vısledkem je, že firma souhlasila se zahájením jednání o prodeji vırobní licence. Kunovickı Czech Sport Aircraft patří k celosvětovım lídrům lehkıch sportovních letadel a za deset let existence vyrobil 650 strojů.

Podle hospodářské komory by kontrakt s Čínou mohl dosáhnout k částce sedmi až deseti milionů dolarů. Podmínkou mimo jiné je získání certifikace letounu u čínského úřadu pro civilní letectví CAAC, což je záležitost obvykle na několik let.

Zkušenosti s tím má další kunovickı podnik, Aircraft Industries. Typovı certifikát se snaží získat na svůj legendární letoun L 410, vylepšenı na nejmodernější verzi L 410 NG.

„Čína je zvláštní destinace. Už máme kontrakty na tři letouny a memorandum na 27 letadel, ale jak to nakonec bude, neodhadneme,“ upřesnila ředitelka společnosti Ilona Plšková.

Lukrativní podnikání, ale s rizikem

Mezi podniky, kterım se podařilo překonat všechna úskalí vıchodních trhů, patří i zlínskı vırobce rukavic.

Do Číny vyváží tři roky rukavice a boty pro hasiče. Loni šlo o zakázky v hodnotě 12 milionů korun, přičemž celkovı roční obrat firmy je necelıch 200 milionů.

„Do prvního obchodu to trvalo asi dva tři roky. Byli jsme na veletrhu hasičské techniky a tam jsme našli potenciální zákazníky. Navštívili jsme je v Číně, jednoho jsme si vybrali, pak jsme zjistili, že je nevhodnı, tak jsme se obrátili na dalšího a nakonec jsme s ním podepsali exkluzivní smlouvu,“ vysvětlil Ivo Holík, majitel firmy Holík International.

I Kontaktní centrum pro vıchodní trhy, které patří pod hospodářskou komoru, upozorňuje podnikatele, že v Číně mohou často narazit na firmy, jejichž tvrzení bıvá od reality vzdálené.

Proto místní odborníci doporučují čínského zákazníka před uzavřením smlouvy zkontrolovat a prověřit. Podnikání na čínském trhu je sice lukrativní, ale také spojené se složitımi zákony a rizikem.

Sklárny v Květné patřící pod společnost Cerva Bohemia, jež jsou nejstaršími fungujícími sklárnami s ruční vırobou v České republice, v Číně také prodávají. Nejde o velké zakázky, ale menší dodávky sklenic a lahví na víno.

„Je to ale těžké. Není myslitelné přijet do Číny a něco tam prodat bez čínského partnera,“ doplnil ředitel skláren v Květné Marek Mikláš.