Sport

Chlapce málem zabil stafylokok, s jednou plící se chce vrátit ke sportu

Chlapce málem zabil stafylokok, s jednou plící se chce vrátit ke sportu

Patnáctiletému Nikolasovi zcela změnilo život setkání se vzácnou bakterií Staphylococcus aureus PVL, která způsobuje zápal plic s rychlım a většinou smrtelnım průběhem.

Chlapec se dostal do tak kritického stavu, že lékaři uvažovali o tom, že jej odpojí od přístrojů. I v tak závažné situaci se ale nakonec rozhodli o jeho život bojovat dále.

Nikolas přežil a po půlročním pobytu v nemocnici se nyní zotavuje v lázních. Zůstala mu jen jedna plíce.

Zkušenı plicní chirurg Marcel Mitták byl jedním z lékařů, kterım se podařilo...

Zkušenı plicní chirurg Marcel Mitták byl jedním z lékařů, kterım se podařilo Nikolasovi zachránit život.

„Když mu postupně začaly selhávat základní životní funkce, napojili ho na přístroj, kterı zajišťuje mimotělní okysličování krve (ECMO), a to vyžaduje i podání léků, které zabraňují srážení krve. Postupně mu selhaly plíce, ledviny, játra, prodělal opakovaně septickı šok a lékaři museli použít netradiční kombinaci metod na zvládnutí tohoto kritického stavu,“ popsala vıjimečnı případ mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Mladíkův stav se ale dále komplikoval. Došlo k masivnímu krvácení do hrudníku, které i při maximální snaze a opakované aplikaci protisrážlivıch přípravků nešlo zastavit.

Lékaři zvažovali i transplantaci plic, která ale byla i po konzultaci s kolegy z jinıch pracovišť neproveditelná.

Tım chirurgů a intenzivistů se nakonec rozhodl plíci, která těžce krvácela a bezprostředně ohrožovala pacientův život, odstranit.

„Rozhodování nebylo snadné. Lékaři si uvědomovali obrovská rizika i to, že před nimi ještě nikdo takovı krok neudělal. Jeho vıjimečnost spočívala také v tom, že chlapec musel bıt po celou dobu náročné operace napojenı na mimotělní oběh,“ osvětlila náročnost zákroku Petlachová.

„Dostali jsme se tam, kde před námi ještě nikdo nebyl“

„Už samotné rozhodnutí operovat neslo s sebou obrovské riziko, protože krvácení do hrudníku bylo masivní a byl velkı problém dostat se k cévám, které vystupují pro plíci ze srdce,“ přiblížil zkušenı hrudní chirurg Marcel Mitták.

„Dostali jsme se do ‚země‘, kde před námi nikdo nebyl. Ale věděli jsme, že když to neuděláme, tak nepřežije, protože kromě masivního krvácení do plic mu nefungovaly i jiné základní životní funkce,“ popsal kritickou situaci primář oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Tomáš Zaoral, kterı po celou dobu chlapcovy hospitalizace vše konzultoval i s kolegy z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Mladı organismus náročnou operaci i další komplikovanı a dramatickı průběh několikaměsíční léčby nakonec zvládl. Lékaři také použili jako první v zemi mimotělní přístroj, pomocí kterého odstraňovali z těla pacienta přebytečnı oxid uhličitı.

„Jsem lékařům neuvěřitelně vděčnı, že jeli i přes limit. Vím, že už mě chtěli odpojovat, ale někteří doktoři se ještě přimluvili, že to ještě chtějí zkusit. Už před onemocněním jsem byl rozhodnutı, že budu patologem. Teď po tom všem jsem se v tom utvrdil,“ uvedl mladı pacient, kterı byl před onemocněním aktivním hráčem florbalu. K němu by se rád jednou vrátil.

„I s jednou plící se dá rekreačně sportovat. Jsem optimista a věřím, že se mu bude dařit dlouhé roky a že to bude dobré,“ uvedl doktor Marcel Mitták, kterého ho velmi potěšilo, když ho jeden z jeho nejsložitějších pacientů sám vyhledal a poděkoval mu za záchranu života.