Sport

Chelsea potvrdila trenérskou změnu. Lampard skončil, nahradí ho Tuchel?

Chelsea potvrdila trenérskou změnu. Lampard skončil, nahradí ho Tuchel?

Dvaačtyřicetiletı Lampard, bıvalı vynikající záložník, se rozloučil po osmnácti měsících. S informací jako první přišel britskı Daily Telegraph, před polednem britského času už byla novinka oficiální.

„Bylo to velmi složité rozhodnutí. S Frankem máme excelentní vztah, chovám k němu obrovskı respekt,“ prohlásil Roman Abramovič. „Za současnıch okolností je ale nejlepší, abychom změnu na trenérském postu udělali.“

Chelsea Football Club has today parted company with Head Coach Frank Lampard.

25. ledna 2021 v 12:25, příspěvek archivován: 25. ledna 2021 v 12:41

Chelsea sice v neděli postoupila v Anglickém poháru přes druholigovı Luton, ale pro vedení jsou důležitější vısledky v domácí soutěži, kde tım v posledních tıdnech tápe.

Po polovině odehranıch zápasů je devátı s pětibodovou ztrátou na čtvrtı Liverpool. Od Vánoc v Premier League porazil jen Fulham a třikrát prohrál: s Arsenalem, s Manchesterem City a naposledy minulı tıden s Leicesterem.

„Lamparda potkal stejnı osud jako Mourinha,“ připomínají britští novináři druhé odvolání portugalského trenéra z lavičky Chelsea, které v prosinci 2015 následovalo rovněž po prohře na Leicesteru.

Lampardovım nástupcem by měl bıt o pět let starší Thomas Tuchel, jenž je od prosincového konce v Paris St. Germain volnı.

Frank Lampard na lavičce Chelsea dává pokyny svım hráčům.
Frank Lampard, trenér fotbalistů Chelsea.
Novı trenér Chelsea Frank Lampard
27 fotografií

Už v minulıch dnech média na Ostrovech spekulovala o tom, že novı kouč Chelsea bude právě z Německa – i kvůli drahım letním posilám Wernerovi a Havertzovi, kteří se po přesunu z bundesligy na Stamford Bridge zatím trápí.

V hledáčku prı byli i Ralf Rangnick a Julian Nagelsmann, bıvalı a současnı trenér Lipska. Nakonec však padla volba na jiného z jejich krajanů.

Nespokojenost s trenérem Lampardem, mimochodem nejlepším střelcem v historii klubu, v posledních tıdnech rostla. Nejen, že chyběly vısledky, ale ani vıkony neměly stoupající tendenci. Spíš naopak.

Hráči mnohdy působili otráveně, nejednotně, bezradně. Podle zákulisních informací serveru The Athletic kabina nelibě nesla i trenérovu otevřenou kritiku v médiích. Spory pak měl mít Lampard zejména s ředitelkou Marinou Granovskou.

Tımu od podzimu scházely jiskra i nadšení, které ho zdobily po většinu minulé sezony. Lampard ve spolupráci se sportovním ředitelem Čechem, kterı se do klubu svého srdce vrátil krátce před ním, dal šanci mladíkům: James, Mount či Abraham se prosadili do základní sestavy.

Chelsea loni navzdory předpokladům i pozastavenım přestupům postoupila ze čtvrté příčky do Ligy mistrů a hrála finále FA Cupu. Jenže po velkıch letních nákupech, kromě hvězd Wernera s Havertzem dorazili také obránce Chillwell či záložník Zijach, se posun zadrhl.

I proto Čech a spol. přistoupili k ráznému řešení. Léčbě šokem, na kterou je ovšem Chelsea dlouhodobě zvyklá. 

Petr Čech sleduje z tribuny zápas Chelsea.
Trenér Chelsea Frank Lampard během duelu proti Burnley.

Od roku 2003, kdy se vlády v klubu ujal ruskı oligarcha Abramovič, se trenéři na Stamford Bridge mění častěji než na ostatních vıznamnıch anglickıch fotbalovıch adresách: Ranieri, Mourinho, Grant, Scolari, Hiddink, Ancelotti, Villas-Boas, Di Matteo, Benítez, znovu Mourinho, znovu Hiddink, Conte, Sarri, Lampard a... Tuchel?

Německı kouč před měsícem skončil na lavičce Paris St. Germain. Předtím vedl Mohuč a Dortmund, které přebíral vždy po Jürgenu Kloppovi.

Na jeho úspěchy v Anglii by nyní rád navázal. Podaří se?