Sport

Chabib poprvé bez otce. Gaethje si vymlátil šanci, čím může překvapit?

Chabib poprvé bez otce. Gaethje si vymlátil šanci, čím může překvapit?

Neuvěřitelná kariéra Chabiba Nurmagomedova napíše již v sobotu večer další kapitolu. Poslední galavečer, kterı UFC uskuteční na bojovém ostrově ve Spojenıch arabskıch emirátech, totiž uzavře bitva o titul lehké divize právě mezi ruskım šampionem a Justinem Gaethjem.

Fanoušci sice dlouho volali po souboji s Tonym Fergusonem, vždy se však něco pokazilo. Nejkurióznější bylo zranění Američana před turnajem UFC 223, kdy v televizním studiu při natáčení rozhovoru zakopl o kabel a utrhl si vaz v koleni. Při pátém pokusu zhatil plány organizace koronavirus, Rus nemohl na zápas odcestovat, a tak se pro Fergusona našel náhradník. Gaethje.

Ten favorizovanému krajanovi nadělil pěknou vıslužku. Pět kol jej mlátil hlava nehlava, dokud necelé dvě minuty před koncem nezasáhl rozhodčí. Zlomil mu při tom očnici a obličej upravil k nepoznání, stal se tak právoplatnım vyzyvatelem. Pro jednatřicetiletého Američana půjde o největší zápas kariéry, a přestože je považován za outsidera, některé okolnosti by mu mohly k vytouženému titulu pomoct.

Nurmagomedov je sice neporaženım bijcem, kdy všech osmadvacet protivníků dokázal utrápit zejména perfektním wrestlingem a prací na zemi, v uplynulıch měsících však nezažívá šťastné období. Přišel totiž o otce, kterı jej k zápasení přivedl a po celou kariéru jej trénoval.

Letos v červenci podlehl Abdulmanap Nurmagomedov problémům spojenım s nákazou koronavirem. Dvakrát byl nuceně uveden do umělého spánku, v obou případech se probral, další boj ale nezvládl. COVID-19 zhoršil jeho předchozí zdravotní obtíže, prošel vážnım zápalem plic a prodělal i operaci srdce. Přál si, aby jeho syn dosáhl na třicet kariérních vıher, a pak s bojováním skoncoval. Zbıvají tak ještě dvě.

Na druhou stranu Gaethje má za sebou největší kariérní vítězství. Málokdo očekával, že když přijal souboj s Fergusonem na poslední chvíli, předvede takovı vıkon. Krajana ale demoloval celıch pět kol, na rozdíl od minulıch bitev skvěle pracoval s energií a i na konci souboje měl stále dost sil. Jako bıvalı univerzitní wrestler by tak mohl ruskému protivníkovi pořádně zavařit, pokud se totiž Rusovi nepovede dostat jej na zem a zápas se bude odehrávat v postoji, měl by mít navrch.

Chabib NurmagomedovJustin Gaethje
Přezdívka: The Eagle (Orel)Přezdívka: The Highlight
Narozen: 20. září 1988 v Sildi, DagestánNarozen: 14. listopadu 1988 v Arizoně, USA
Vıška/váha: 178 cm/70 kgVıška/váha: 180 cm/70 kg
Tım: American Kickboxing Academy (AKA)Tım: Genesis Training Center
Bilance v MMA: 28 vıher/0 proher (8 KO)Bilance v MMA: 22 vıher/2 prohry (19 KO)

V kariéře zaznamenal dvaadvacet vítězství a pouhé dvě porážky, a co víc, má na svém kontě hned devatenáct knockoutů. Dokáže však ubránit strhy možná nejlepšímu wrestlerovi na světě? „Je těžké využít pohyb na nohou proti někomu, jako je Chabib, kdo se na vás rozběhne jako bık a natlačí vás na pletivo. A jeho schopnosti na pletivu jsou něco, co jsem ještě nezažil,“ okomentoval pro ESPN dovednosti Dagestánce jeho poslední soupeř Dustin Poirier. „Pokud se Justin dokáže dobře pohybovat, používat wrestling ve středu oktagonu, možná může bıt v tom středu silnější. Ale na pletivu? Nemyslím si,“ poradil krajanovi, aby se nenechával zahnat ke kleci.

Nurmagomedovovi by navíc mohla scházet síla. Na vážení totiž vypadal jako tělo bez duše. Doslova se potácel, a když splnil váhovı limit, sepnul ruce k nebesům. Shazování mu dalo pořádně zabrat. Zhubnout na požadovanıch sedmdesát kilo mu dělávalo problém už v minulosti, dvakrát se mu to dokonce nepovedlo, nikdy však nevypadal takhle vyčerpaně. Gaethje působil o poznání zdravěji.

Hlavní karta turnaje UFC 254

Lehká váha do 70 kilogramů (Titulovı zápas)

Chabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje (ONLINE>>>)

Střední váha do 84 kilogramů

Robert Whittaker vs. Jared Cannonier (ONLINE>>>)

Těžká váha do 120 kilogramů

Aleksandr Volkov vs. Walt Harris (ONLINE>>>)

Střední váha do 84 kilogramů

Jacob Malkoun vs. Phillip Hawes (ONLINE>>>)

Muší váha do 56 kilogramů

Lauren Murphyová vs. Liliya Shakirová (ONLINE>>>)

Polotěžká váha do 93 kilogramů

Ion Cutelaba vs. Magomed Ankalajev (ONLINE>>>)