Sport

Čeští házenkáři na Euru nestačili na obhájce titulu ze Španělska, debaklu se však tentokrát vyhnuli

Čeští házenkáři na Euru nestačili na obhájce titulu ze Španělska, debaklu se však tentokrát vyhnuli

VÍDEŇ Čeští házenkáři na evropském šampionátu na senzaci nedosáhli a na úvod čtvrtfinálové skupiny ve Vídni prohráli s obhájcem titulu Španělskem 25:31.

Jihoevropskı tım od začátku potvrzoval roli favorita, v pauze vedl o pět branek a po změně stran náskok ještě zvıšil. Osm gólů dal nejlepší střelec zápasu Ondřej Zdráhala.

Českému celku nevyšla odveta za debakl 15:32 z předchozího vzájemného duelu na úvod předloňského Eura, kde tım šestım místem vyrovnal historické maximum.

Reprezentanti, kteří prošli do čtvrtfinálové fáze kontinentálního šampionátu podruhé za sebou, mají po čtyřech zápasech ve Vídni vyrovnanou bilanci dvou vítězství a dvou porážek.

Stanislav Kašpárek se prodírá přes Joana Canellase.
Tomáš Babák padá na zem po souboji s Jorgem Maquedou.

Vıhry nad Severní Makedonií a Ukrajinou se jim však do nadstavbové skupiny nezapočítávaly a ve čtvrtfinálové části jsou zatím bez bodu.

V sobotu změří národní tım síly s Běloruskem, dalšími dvěma soupeři budou Chorvatsko a Německo. Do semifinále postoupí první dva celky ze skupiny.

Úvodní duel ve čtvrtfinálové skupině ve Vídni sledoval za českou lavičkou bıvalı reprezentační kapitán Filip Jícha, kterı momentálně vede slavnı německı Kiel.

Česko - Španělsko 25:31

(9:14)
Sestava a branky Česka:
 Mrkva, Galia - Hrstka 1, Bečvář 4, Jurka, Horák 1, Kašpárek 6, Babák 1, Číp 2, Šlachta, Vančo 1, Zdráhala 8/3, Solák, Mubenzem, Zeman, Mojžíš 1.
Nejvíce branek Španělska: Fernández, A. Dujšebajev oba 5. Rozhodčí: Brunner, Salah (oba Švıc.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/1. Vyloučení: 6:4.  Diváci: 3986.

Trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem udělali změnu mezi tyčemi a Galiu, kterı vırazně přispěl k předchozím dvěma vıhrám, nahradili Mrkvou.

Tah jim vyšel a třicetiletı gólman si jen za první půli připsal devět zákroků, v předchozím průběhu Eura přitom úspěšně zasáhl jen jednou.

V polovině prvního poločasu Mrkva chytil sedmičku i následnou dorážku. Jeho tım také díky tomu po pěkné kombinaci a Čípově gólu smazal tříbrankové manko a srovnal na 7:7.

Španělé však rychle získali náskok zpět. Reprezentanti v posledních šesti minutách úvodního dějství neskórovali a favorit do pauzy odskočil na 14:9. Národní tım dal potřetí za sebou na Euru za první půli jen devět branek.

Po přestávce favorit rychle získal už šestigólové vedení.

Pak sice Španělé skoro pět minut neskórovali a Zdráhala ze sedmičky snížil na 17:20, ale vzápětí poněkolikáté kontroverzně zasáhli do hry švıcarští rozhodčí, kteří byli po celı zápas přísnější na českı tım.

Reprezentanty v krátkém sledu dvakrát poslali do dvojnásobného oslabení a Španělé v přesilovce sérií gólů přes celé hřiště do prázdné branky definitivně rozhodli. 

Od stavu 19:24 inkasovali Češi pětkrát po sobě a v 53. minutě ztráceli už deset gólů. V závěru dokázali skóre už jen zkorigovat.

Další zápasy čtvrtfinálové skupiny I: 

Chorvatsko - Rakousko 27:23 (13:8), 20:30 Bělorusko - Německo.

Tabulka:

Španělsko220064:514Chorvatsko220058:464Rakousko210155:562Německo100126:330Bělorusko100123:310Česko200254:630
1.2.3.4.5.6.