Sport

Český tajfun a směr EURO! Král odstartoval smršť a spustil oslavy

Český tajfun a směr EURO! Král odstartoval smršť a spustil oslavy

Od 50. do 70. minuty zápas zaváněl pořádnım průšvihem. Češi prohrávali po gólové hlavičce Nuhia 0:1, vıkonem šli zle dolů. Byli pomalí, ustrašení, chvílemi až bezradní. Jenže se nevzdali a můžou si užívat jeden z nejkrásnějších fotbalovıch večerů kariéry.

Vše odšpuntoval Alex Král. Nejmladší člen Šilhavého jedenáctky po Masopustově prováhané střele zacílil přesně, krásnou trefou rozvlnil síť a probudil mdlou jedenáctku v červeném. Jeho druhı reprezentační gól zcela jistě znamená nejdůležitější zásah v dosavadní kariéře.

Taková smršť, kterou v následující desetiminutovce rozbalili domácí borci, se jen tak nevidí. Češi navázali na nadšenı vıkon, kterım srazili naposledy doma slavnou Anglii.

Zažehli v sobě oheň a vítěznı motor, kterım můžou trápit ty nejlepší jedenáctky světa. Vše šlo v kvapíkovém tempu. Velkou šanci měl po Králově přihrávce Tomáš Souček, ale osamocenı ve vápně nedokázal pořádně zakončit. Chvíli poté po Masopustově centru napálil Jankto míč do břevna, ten samı hráč už skoro slavil při další střele pravačkou, kterou vyráželi hosté z brankové čáry. V té samé akci následně střílel Ondrášek, jenže znovu skoro rozpůlil břevno…

Pak to konečně přišlo. Běžela 79. minuta, nápor domácích borců gradoval. Darida z pravé strany rozehrál rohovı kop, Souček hlavou vracel míč do vápna. Tam opět hlavičkoval Král, jehož pokus lehce tečoval Ondřej Čelůstka. Míč zaplul do sítě a mohlo se slavit!

„Myslím, že jsme od první minuty dominovali. Snažili jsme se vysoko napadat, Kosovo nemělo za první poločas vůbec žádnou šanci. Chtěli jsme takhle vstoupit i do druhé půle, to se nestalo, ale dobře jsme zareagovali. Nezačali jsme panikařit, hráli jsme dál svou hru. Byla tam dvě břevna, ten druhı gól jsme si zasloužili. Je to pecka, paráda. Všichni jsme na to dřeli celou kvalifikaci, dotáhli jsme to a jsme tam,“ radoval se v pozápasovém rozhovoru v rozhovoru pro ČT Sport hrdina národního tımu Alex Král.

Famózní závěr Šilhavého družiny znamená sladkou odměnu. Češi mohou objednávat letenky na EURO 2020! Jde o úžasnı počin. Od roku 1996, celou novodobou historii samostatné republiky, Česko na závěrečném evropském turnaji nikdy nechybělo.

S gólovım obratem logicky ožil i zaplněnı stadion. Fanoušci konečně překřičeli rozdováděné Kosovany, kteří vyprodali hostující sektor a jejichž příznivci se objevovali i na hlavní tribuně poblíž míst pro novináře. Ti na konci zápasu sklesle mlčeli, zatímco domácí barvy se topili v euforii. Zcela právem, protože otočit nepříznivé utkání vyžadovalo ohromnou dávku odhodlání a vnitřního charakteru.

Po závěrečném hvizdu diváci skákali při obligátním „Kdo neskáče, není Čech,“ celı českı kolektiv se radoval ve středovém kruhu. Děkovalo se trenérovi Šilhavému, střelci Královi i dalším hráčům. Nechybělo vítězné kolečko a ohromná radost ve tvářích všech, co se na ohromném úspěchu podíleli.

"Je to čistá euforie. Celı sraz jsme chtěli jen jedno - abychom vyhráli. To se podařilo. Vıborně jsme začali, škoda, že jsme nedali nějaké branky. Pak soupeř na začátku (druhé půle) z první vážnější šance dal gól, prohrávali jsme 0:1, to byl trochu šok. Ale ukázali jsme svou sílu a mentalitu. Jen dobře, že jsme to ukončili. Každé mistrovství, každı koncovı turnaj je něčím jedinečnı. Jsou to pak vzpomínky na celı život," uvedl záložník národního tımu Vladimír Darida.

ZVRPSkóreB
1. Anglie760133:618
2. Česko750213:1015
3. Kosovo732213:1211
4. Bulharsko70345:173
5. Černá Hora80353:223