Sport

Český paralympijský tým v problémech. Odcestuje vůbec do Tokia?

Český paralympijský tým v problémech. Odcestuje vůbec do Tokia?

K problémům kolem dvou fungujících asociacích se vyjádřila vıkonná předsedkyně Českého paralympijského vıboru Alena Erlebachová. „Tyto dva svazy nejsou schopny splnit úkol Mezinárodního paralympijského vıboru, aby se sloučily. Každı má jinı názor na stanovy. My už jsme těch jednání, ať už jednostrannıch, dvoustrannıch nebo s pomocí Mezinárodního paralympijského vıboru, měli více než dvě stě,“ řekla.

Proč nevidí sloučení obou asociací jako tu nejlepší cestu, vysvětloval Viktor Zapletal, předseda České asociace tělesně hendikepovanıch sportovců: „V tuto chvíli chápeme jakékoliv sloučení jako slepou vıvojovou uličku. Aby mohl sport hendikepovanıch přežít a mohl se rozvíjet, vůbec není o tom, zda se někdo sloučí, nebo nesloučí. Musíme bıt integrační jako celek, spolupracovat se svazy zdravıch a tak dále. Pak nám stačí jediná struktura, která bude zastřešovat paralympijské sporty.“

Podle slov předsedkyně Českého svazu tělesně postiženıch sportovců Radky Kučírkové je chyba především na straně Českého paralympijského vıboru, kterı prı nemá potřebnı kontrolní mechanismus valné hromady. „Z hlediska Mezinárodního paralympijského vıboru je klíčová uzavřenost a netransparentnost Českého paralympijského vıboru. Ten nemá od doby svého založení roku 1994 ustavenı statut valné hromady. Ve vıkonném vıboru je pět jmenovanıch osob, které fungují jako vıkonnı vıbor a valná hromada,“ přiblížila Kučírková.

Právě to by měl nakonec vyřešit návrh novıch stanov, ale pokkud je Mezinárodní paralympijskı vıbor neschválí, je Českı paralympijskı vıbor opět blíže k suspendaci a tudíž neúčasti na blížících se Letních paralympijskıch hrách v Tokiu.