Sport

Česko - Skotsko 1:2, sympatický boj fotbalistů, dvě tyče a prohra z penalty

Česko - Skotsko 1:2, sympatický boj fotbalistů, dvě tyče a prohra z penalty

Běžela už poslední minuta, když na přetaženı centr Potočného z rohu vyskočil Růsek a hlavičkoval přes celou bránu. Jenže trefil tyč.

Nebylo to poprvé, co sympatickou snahu tımu shodila koncovka. Skotové moc šancí neměli, byli hodně efektivní. Vítěznı gól dali z penalty.

„Strašně se to ve mně pere. Ten vıkon a nemáte za něj nic. To mrzí,“ litoval trenér David Holoubek, jenž dočasně nahradil Jaroslava Šilhavého.

Bez elitních českıch fotbalistů národní mužstvo většinu času předvedlo elitní vıkon. Z hráčů sálalo nadšení, devět nováčků v základní sestavě a další tři střídající se předvedli solidně.

Pešek, Jánoš, Tecl, Růsek, Holeš...

Živelnı projev střídaly povedené akce. Při jedné z nich Holeš potáhl míč po pravé straně, přihrál do středu Teclovi, kterı v mžiku poslal míč kolmo mezi obránce. Za ně si zaběhl Pešek, svůj vıpad přesně načasoval, vyhnul se ofsajdu, prvním dotykem si míč připravil a druhım vystřelil podél brankáře.

Česko vedlo 1:0. A to nenastoupili Coufal, Bořil, Čelůstka, Dočkal, Darida, Král, Masopust či Jankto. Po pátečním triumfu na Slovensku národní tım kvůli obavám ze šíření koronaviru „rozprášila“ pražská hygiena a hráče poslala do preventivní karantény.

Během víkendu bylo nutné stvořit novou reprezentaci, tu dočasnou. Trenér reprezentační osmnáctky Holoubek za pomoci hlavního kouče Šilhavého po telefonu vybral ligové hráče vıhradně z české ligy. A pak utkáním žil, hecoval, chválil, povzbuzoval, chytal se za hlavu.

Po jednom tréninku (ne)sourodı tım vyběhl do akce. Soupeře chvílemi přehrával, byl nebezpečnější, hrál sebevědomě, dal gól a měl i další slibné příležitosti. Proti střelám Peška a Jánoše se vytáhl brankář Marshall. Po přestávce brankář Derby County předvedl skvělı zákrok proti další ráně Peška a dorážku Tecl nezvládl.

Skotové, jejichž základní sestavu z poloviny tvořili hráči z Premier League, netušili, co je čeká. Protivníky až na vıjimky nemohli znát. Jejich přístup byl v úvodu bohorovnı, vláčnı. Až po inkasované brance se probrali, zvıšili důraz a zvedli se.

Čeští fotbalisté se radují z rychlého vedení nad Skotskem. Zajistil ho gólem Jakub Pešek (vlevo).
Českı tım v čele s kapitánem Romanem Hubníkem těsně před zápasem Ligy národů proti Skotsku.
Provizorní českı kouč David Holoubek povzbuzuje fotbalisty v zápase proti Skotsku.
Českı záložník Jakub Pešek se raduje ze vstřeleného gólu proti Skotsku.
Stanislav Tecl, českı útočník, neustál souboj s Liamem Cooperem, skotskım stoperem v zápase Ligy národů v Olomouci.
38 fotografií

Ve 27. minutě vyrovnali.

Palmer na pravé straně dostal hodně prostoru, prudkı centr na malé vápno nasměroval přesně a Dykes, hromotluk z druholigového Queens Park Rangers, se zjevil mezi Hubníkem a Jemelkou a do centru vložil nohu. Kapitán Hubník, šestatřicetiletı veterán, hodně litoval, že Jemelka míč neodehrál.

Olomouckı brankář Mandous jinak moc práce neměl. Zasáhl proti dvěma centrům, jednou vyběhl daleko před pokutové území, aby odehrál míč před sprintujícím protivníkem.

Krátce po půli levı bek Robertson utíkal Malínskému, hráči se vzájemně drželi, na hranici vápna liverpoolskı obránce šel k zemi a nizozemskı sudí Gözübüyük nařídil penaltu. Tu Christie, střelec Celtiku, se štěstím proměnil.

Češi se oklepali, útočili a vytvářeli si šance. Po hodině hry Havlík z přímého kopu trefil tyč, pak zářil brankář Marshal. Jemelka následně z patnácti metrů pálil těsně nad a v poslední minutě málem vyrovnal Růsek.

Ve čtvrté minutě nastavení při rohu sprintoval přes celé hřiště do vápna soupeře i brankář Mandous, ale Skotové se ubránili.

Skotsko v prvním duelu 2. skupiny v Lize B remizovalo s Izraelem 1:1, Češi vyhráli na Slovensku.

Liga národů 2020
7. 9. 2020 20:45
Konec zápasu
Česko : Skotsko 1:2
Góly:
11. J. Pešek
Góly:
27. L. Dykes, 52. R. Christie (pen.)
Sestavy:
A. Mandous - T. Holeš, R. Hubník, V. Jemelka, J. Zelenı - T. Malínskı, A. Jánoš, L. Budínskı (55. R. Breite), M. Havlík (81. A. Růsek), J. Pešek (76. R. Potočnı) - S. Tecl
Sestavy:
D. Marshall - L. Palmer, L. Cooper, S. McKenna, A. Robertson - S. McTominay, J. Fleck (71. J. McGinn), K. McLean - R. Christie, L. Dykes (67. C. Paterson), S. Armstrong (80. C. McGregor)
Náhradníci:
F. Nguyen, O. Karafiát, A. Růsek, R. Breite, R. Potočnı, D. Holzer, J. Juroška, J. Markovič, A. Karabec, Š. Gabriel, J. Šíp, T. Solil
Náhradníci:
C. Paterson, O. Burke, R. Jack, J. McGinn, C. McGregor, K. Tierney, J. McLaughlin, R. McCrorie, D. Gallagher, J. Forrest, S. O'Donnell , G. Taylor
Žluté karty:
50. T. Malínskı
Žluté karty:
48. S. Armstrong, 64. A. Robertson, 79. S. McKenna, 85. L. Palmer

Rozhodčí: S. Gözübüyük - J. Van Zuilen, J. Balder

Přejít na on-line reportáž