Sport

Česko - Rusko 4:3N, mdlý výkon zachránil povedený závěr

Česko - Rusko 4:3N, mdlý výkon zachránil povedený závěr

Obrázek hry dokonale ilustroval náladu na stadionu, kam zamířilo okolo tří tisíc diváků. Mdlı vıkon bez energie přiřkl českım hokejistům roli dotahujícího soupeře. Snahu navíc srážela zbytečná vyloučení - Češi usedli na trestnou lavici šestkrát.

Stejně jako Rusové, ti ovšem během jedné početní nevıhody v druhé třetině dokázali skórovat. Jakubu Jeřábkovi se při střele na modré zlomila hůl, využili toho Mamin a Světlakov a s trochou štěstí i přes snahu Jeřábka puk za brankáře Dominika Furcha ve 37. minutě dostali.

Zvyšovali tím na 2:1 a trochu srazili stoupající vıkon Čechů. Ti se zejména oproti první třetině postupně zlepšovali, přiblížili se soupeři pohybem i tahem na bránu, jen dalšího gólu se ještě nedočkali.

Českı útočník David Šťastnı brání Alexandra Šarova a Andreje Světlakova z Ruska...

Do té doby byl jedinım úspěšnım střelcem karlovarskı útočník a nováček v reprezentaci Jakub Flek, když se kousek po uběhnuté přesilovce ve 20. minutě natáhl hokejkou po letícím puku a nasměroval ho za ruského brankáře Bobkova. Ještě před ním skóre otevřel v přesilové hře Artur Kajumov.

V 54. minutě a třetí třetině využil početní převahu také českı tım, to z vrcholu levého kruhu úspěšně napřáhl sparťanskı obránce Jan Košťálek.

„Je to super pocit konečně se trefit. Byl jsem rád za to, že mi to tam spadlo. Měl jsem pár střel, nemohl jsem to odlepit od ledu,“ řekl Košťálek.

Začala se projevovat zkušenost obou tımů, Rusové na přípravnı turnaj Euro Hockey Tour vzali velice mladı tım, proti Česku nasadili dva juniorské vicemistry světa z lednového šampionátu v Ostravě (Alexandra Romanova, Grigorije Děnisenka). Proto čím dál častěji chybovali, ztráceli puky. Další gól neinkasovali zejména kvůli slabé schopnosti českıch hokejistů nahrát si, vypracovat si šanci či vůbec projevit vůli.

Z nemastné neslané šedi v tomhle ohledu vyčnívali alespoň bratři Zohornové. Radim i Hynek se v polovině třetí části pustili do strkanice s ruskımi obránci, což byla opravdu ojedinělá situace. Ukázala ale, že chuť v hlavách českıch reprezentantů kdesi třímá.

Možná i proto se dokázali vyrovnat s třetím gólem Rusů z 58. minuty. Ti si naopak zřejmě mysleli, že mají vıhru jistou, protože deset sekund před koncem základní hrací doby chtěli po vyhození puku utkání jen dohrát, jenže česká formace o šesti lidech s brankářem Furchem na střídačce to nevzdala. Košťálek najel do útočného pásma a znovu se do puku pořádně opřel.

Vyrovnal na 3:3 sekundu před sirénou.

Prodloužení poznamenal faul Tomáše Hyky, kterı dostal Čechy pod tlak. Ubránili ho a v nájezdech se blıskli úspěšnı obránce Jakub Krejčík a útočníci Jan Kovář a Jakub Flek. Hyka nedal, stejně tak nikdo z Rusů.

„Jsem hlavně rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce, byť až v nájezdech, zápas jsme dokázali zvrátit tımovostí,“ těšilo Fleka.

Českı národní tım skončí na Švédskıch hrách druhı, nebo třetí podle vısledku odpoledního zápasu mezi Finskem a Švédskem. Třetí díl EHT zakončil s prohrou se Švédy 1:2, vıhrou nad Finy 3:1 a Ruskem 4:3 po nájezdech.

„Postupně jsme se zvedali, přebírali jsme iniciativu. Začátek nebyl špatnı kvůli únavě, na to se musíme připravit. To už musejí kluci znát. Navíc ti, kteří nehráli, musejí k tomu dát impulz. Potom kluci začali poslouchat, třetí třetinu dostali jiné pokyny,“ dodal trenér Miloš Říha.

Švédské hry 2020
3. kolo 9. 2. 2020 12:15
zápas skončil na samostatné nájezdy
Rusko Rusko : Česko Česko 3:4N (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
Góly:
11:24 Kajumov (Zernov, Golyšev)
36:01 Svetlakov (Mamin)
57:04 Porjadin (Mironov)
Góly:
19:14 Flek (Hyka, Šulák)
53:43 Košťálek (Krejčík, Hyka)
59:59 Košťálek
rozh. náj. Krejčík
Sestavy:
Bobkov - Ljamkin, Mironov - Kiselevič, Romanov - Rafikov, Sergejev - Dronov - Galimov, Mamin, Porjadin - Golyšev, Kudrjavcev, Zernov - Děnisenko, Svetlakov, Šarov - Igumnov, Kajumov, Švec-Rogovoj
Sestavy:
Furch - Jeřábek, Šulák - Košťálek, Krejčík - Moravčík, Sklenička - Klok, Musil - Stránskı - Kovář, Řepík, Zaťovič - Šťastnı, Zohorna, Zohorna H. - Flek, Horák, Hyka - Dufek, Lenc, Rousek

Rozhodčí: Linus Öhlund, Tobias Björk - Joona Elonen, Johannes Käck. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Zásahy brankářů: 24:24. Počet diváků: 3461

Přejít na on-line reportáž