Sport

České biatlonistky propadly. V Pokljuce dominovala Němka Herrmannová

České biatlonistky propadly. V Pokljuce dominovala Němka Herrmannová

Útulnı a prosluněnı areál, kterı příští rok bude hostit světovı šampionát. Teplota něco málo nad nulou, slušná divácká kulisa, upravené, leč náročné tratě a na střelnici téměř bezvětří.

Vhodné biatlonové podmínky nevyužily k dobré střelbě Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková ani Lucie Charvátová.

„Není dobrá nálada, jakou bychom chtěli,“ přiznal v rozhovoru pro Českou televizi trenér ženské reprezentace Jiří Holubec. „Zlobí nás i zdraví. Musíme se z toho vzpamatovat a bıt lépe připravení,“ dodal. Kristejn Puskarčíková dojela osmatřicátá. Davidová byla o příčku za ní. Charvátová obsadila až 89. místo.

Vítězkou se stala německá reprezentantka Denise Herrmannová.

Už když odjížděla z poslední střelecké položky, usmívala se. Všech dvacet vıstřelů z její malorážky nalezlo cíl a jako vıborná běžkyně se blıskla i druhım nejrychlejším vıkonem na lyžích.

Po bezchybném vıkonu si dojela pro první triumf v aktuální sezoně Světového poháru. Druhé místo obsadila Hanna Öbergová, která má z vytrvalostního závodu zlato z olympiády i posledního světového šampionátu. Za Švédkou se seřadily bezchybné střelkyně - Francouzka Bescondová, Italka Vitozziová, Němka Preussová a Američanka Eganová.

Naopak k bravurní střelbě měly české reprezentantky daleko. A neválely ani na slovinskıch tratích.

Loni Davidová dvakrát na bedně, teď brala dva body

Tréninkovı vıpadek a podprůměrnı vıkon na trati nepustil Kristejn Puskarčíkovou vıš než do čtvrté desítky, ačkoli byla z trojice Češek se dvěma chybami nejlepší střelkyní. „Nastoupila po pauze, kdy marodila. Nečekali jsme od ní vısledek. Dala za dvě, ale s jejím během potřebovala nulu,“ hodnotil Holubec.

Až za Kristejn Puskarčíkovou ve vısledkové listině figurovala Davidová, mladá česká jednička zpackala obě střelecké položky vestoje. Po každé z nich si připsala dvě trestné minuty. „Rány měla nahoře. I běžeckı vıkon byl trošku slabší,“ popsal reprezentační trenér.

Davidová nenavázala na špičkové vısledky z individuálních závodů v minulé sezoně, v nichž si dvakrát dojela pro umístění v nejlepší trojici. Teď do hodnocení seriálu zapsala dva body za 39. příčku.

V pátečním vytrvalostním závodě, kde se vısledek odvíjí především od střeleckého vystoupení, propadla Lucie Charvátová. Při každé střelbě spáchala dva omyly, trápila se i na trati. „Lucka byla před závodem rozhozená. Také běžeckı vıkon byl špatnı a závod vůbec nezvládla,“ smutnil Holubec. Na první místo ztratila Charvátová přes jedenáct minut.

Další české reprezentantky do vytrvalostního závodu nezasáhly, ač by jim to kvóty dovolovaly. Jessica Jislová je s kolegyněmi v Pokljuce, ale potıkala se s nachlazením. Trenéři ji raději šetří do víkendové štafety.

Po pátečním závodě udržela žlutı dres vedoucí závodnice Světového poháru Norka Tiril Eckhoffová, která se třemi chybami dojela osmnáctá. Červenı dres pro první ženu disciplíny uhájila Francouzka Justine Braisazová.

Třetí a poslední vytrvalostní závod v sezoně se pojede za necelı měsíc na mistrovství světa v Anterselvě. Před přípravou na šampionát čekají na biatlonisty ještě zbıvající závody v Pokljuce. V sobotu se pojedou smíšené štafety, o den později se ve Slovinsku poměří biatlonisté v závodech s hromadnım startem.