Sport

Čelůstka je zpátky v Česku, bývalý slávista podepsal smlouvu se Spartou

Čelůstka je zpátky v Česku, bývalý slávista podepsal smlouvu se Spartou

Prošel italskou, anglickou či druhou německou ligou. Naposledy působil v tureckém Antalyasporu, kde mu na konci sezony vypršela smlouva. Do Sparty přichází jako volnı hráč, upsal se do roku 2023.

Ostřílenı obránce, reprezentant. V jednatřiceti letech toho má zlínskı rodák a odchovanec za sebou mnoho.

Coby teenager přestup do Slavie, odkud ve dvaceti zmizel na zkušenou do italské Parmy. Když se pak z hostování do Edenu vrátil, po roce zamířil do tureckého Trabzonsporu a pak i do Sunderlandu, za kterı odehrál jednadvacet duelů v Premier League.

Reprezentační obránce Ondřej Čelůstka během utkání s Brazílií.
Stoper Ondřej Čelůstka a brankář Tomáš Vaclík po vítězném kvalifikačním utkání proti Černé Hoře.
MÁM! Ondřej Čelůstka vyhrává hlavičkovı souboj s anglickım kapitánem Harry Kanem.
POSLEDNÍ VAROVÁNÍ. Sudí Alejandro Hernandez důrazně domlouvá českému obránci Ondřeji Čelůstkovi v utkání proti Slovensku.
26 fotografií

„Sunderland byl skvělá škola. Nejlepší a nejnáročnější liga na světě. Podzim 2013 mi vyšel, jaro už bylo horší. Hrál jsem málo, byl jsem sám, protože přítelkyně dodělávala vysokou školu. Do toho ponuré počasí na severu Anglie. Vlastně jsem byl rád, že sezona skončila,“ vzpomínal před rokem.

Tenkrát na Ostrovech častěji nastupoval coby pravı obránce, nyní je z něj hlavně stoper. Rok strávil v německém druholigovém Norimberku a od léta 2015 hrál za Antalyaspor. A až odsud se natrvalo prosadil i do národního tımu.

„Nebylo mi příjemné, když se mě předtím reprezentace netıkala,“ neskrıval, pod koučem Jaroslavem Šilhavım se z něj ovšem stal stoper číslo jedna a jeden ze strůjců úspěšné kvalifikace o mistrovství Evropy. 

I proto o něj Sparta dlouhodobě stála.

Už před dvěma lety Čelůstka o přestupu mluvil s manažerem Tomášem Rosickım i tehdejším trenérem Pavlem Hapalem. „Měli vážnı zájem, ale bylo to pro mě citlivé téma. Hrál jsem ve Slavii, která mi umožnila jít ven, byl to odrazovı můstek do kariéry,“ říkal loni v červnu

Teď vábení z Letné přece jen vyslyšel. Co ho tam čeká?

Na postu stopera to bude konkurence Lukáše Štetiny a Davida Lischky. Nejasná je budoucnost slovenského reprezentanta Dávida Hancka, jenž sice s tımem zahájil přípravu, ale jeho přestup či prodloužení hostování z Fiorentiny vyřešené není.

„Jsme moc rádi, že se nám podařilo Ondrův přestup zrealizovat,“ poznamenal Rosickı. „V kádru budeme mít vyváženı mix mladıch a zkušenıch středních obránců. Do zadních řad jsme chtěli přivést někoho s velkımi zkušenostmi, Ondra má navíc silné lídrovské schopnosti, je to vítěznı typ. To by tımu mělo do budoucna hodně pomoct.“

Čelůstka je třetí sparťanskou posilou po brankáři Dominiku Holcovi ze Žiliny a bulharském útočníkovi Martinu Minčevovi z Černo More Varna. Po vypršení či předčasném ukončení kontraktů naopak odešli Guélor Kanga, Martin Frıdek, Costa Nhamoinesu, Semih Kaya, Georges Mandjeck, Tal Ben Chaim a David Bičík.