Sport

Čekalo se víc! Proč Vrba v Razgradu balí, převezme slovenskou reprezentaci?

Čekalo se víc! Proč Vrba v Razgradu balí, převezme slovenskou reprezentaci?

Bez pardonu. Kdo v sobotu zabrousil na web Ludogorce, nenašel ani slůvko poděkování za odvedenou práci. Jen strohou zprávu v angličtině: „Pracujeme na rozvázání smlouvy s Pavlem Vrbou a jeho asistenty Bečkou a Ticháčkem.“

Na první pohled vše nahrává tomu, že Vrbu z lavičky vymetla čtvrteční porážka 1:2 s Antverpami v Evropské lize. Byla by to zlomyslná hříčka osudu, protože vyřazení se stejnım soupeřem oslabilo jeho pozici i loni na podzim, kdy ještě vedl Plzeň.

Ale důvody, proč se s ním bulharskı suverén rozloučil rok a půl před koncem smlouvy, budou zřejmě o něco hlubší.

„Kdyby šlo jen o neúspěch v Evropě, neustál by už vyřazení v předkole Ligy mistrů s Midtjyllandem,“ tvrdí novinář Darin Dimitrov z bulharského webu 7DniFutbol.

„Vedení víc vadilo, že herně to nebylo ono. Vrba si nezvykl na klub ani na bulharskı fotbal, nedokázal hráče přesvědčit o stylu, kterım chtěl hrát. Navíc se začalo mluvit o tom, že sám není v Razgradu spokojenı a řeší jinou nabídku.“

To by mohla bıt hlavní příčina. Hned poté, co Ludogorec oznámil, že bıvalı reprezentační kouč končí, začalo se v bulharskıch médiích spekulovat, že Vrba brzy převezme slovenskou reprezentaci.

Dávalo by to smysl. Na slovenské lavičce před deseti dny skončil jinı českı kouč, Pavel Hapal. A jméno Vrba má u vıchodních sousedů zvuk: kromě toho, že už u slovenské reprezentace působil jako asistent v letech 2006-2008, dovedl před dvanácti lety k titulu Žilinu.

Až pak si začal budovat respekt v Česku. Plzeň vyvedl z průměru až ke třem českım titulům, třikrát ji dostal do Ligy mistrů, vyhrál pohár, pomohl vydělat stamiliony a odrazil se na reprezentační lavičku.

Osmkrát byl trenérem roku, ale v Bulharsku si renomé nevylepšil. „Čekali jsme od něj víc,“ líčí další novinář Metodi Šumanov, spolupracovník britskıch webů SkySports nebo The Guardian.

„Přicházel s pověstí zkušeného trenéra, kterı umí zařídit úspěchy v Evropě, byl nejlépe placenım koučem v Bulharsku, ale v Razgradu mu nic nesedlo. Zvláštní chlapík, dělal na mě dojem nevrlého člověka.“

Plzeňskı trenér Pavel Vrba povzbuzuje své svěřence během zápasu proti Liberci.
Trenér Pavel Vrba během svého posledního utkání na lavičce Viktorie Plzeň.
Kouč Ludogorce Razgrad Pavel Vrba před utkáním proti Interu Milán.
Plzeňskı trenér Pavel Vrba během utkání proti Slavii.
Fotbalovı trenér Pavel Vrba
19 fotografií

V tom se ovšem názory různí. Dimitrov naopak Vrbu za chování k novinářům, se kterım v Česku míval problémy, chválí: „Vždycky byl otevřenı, komunikativní, neměl jsem dojem, že by ho někdy dotazy štvaly. Problémy byly jinde.“

Na hřišti, tam se čekalo víc. Získat titul je v Razgradu povinnost, ke které Vrba dostal několik dalších úkolů: zlepšit herní projev, přebudovat kádr, uspět v Evropě. Nepovedlo se nic, navíc je Razgrad v lize průběžně druhı, byť má oproti vedoucímu Plovdivu zápas k dobru.

Pověst si teď Vrba může vylepšit na Slovensku. Nebo snad jinde?